Kaszuby Zwartowo

Zwartowo

by szczypior
113 views
Pałac w Zartowie

Zwartowo i Jego Tajemnice: Od Pałacu do Kaszubskich Diabłów

Historia Pałacu Zwartowo

Pałac Zwartowo, położony około 5 km na północ od Gościęcina, to perła architektoniczna z bogatą historią. Pierwsze wzmianki o wsi Zwartowo (kaszub. Zwôrtowò) sięgają 1364 roku, kiedy to stała się własnością rycerza Petera von Littow. Obecny pałac, który zaczynał jako parterowy budynek w stylu barokowym, został zbudowany przez Franza von Somnitza w XVIII wieku. Od tego czasu obiekt był kilkakrotnie przebudowywany i obecnie prezentuje się w stylu klasycystycznym, z ostatnią rozbudową datowaną na 1904 rok.

Funkcje Pałacu Zwartowo

Od 1958 roku pałac pełni funkcje wczasowe i jest własnością Służby Więziennej. Co ciekawe, obiekt jest dostępny również dla turystów, co sprawia, że jest to miejsce o zróżnicowanym charakterze i funkcji.

Rétnik i Kaszubskie Diabły w Linii

Przejeżdżając przez pobliską Linię (kaszub. Lëniô), można natknąć się na niezwykłe rzeźby przedstawiające kaszubskie diabły. Rétnik, jeden z 13 kaszubskich diabłów, jest szczególnie interesujący. Jest to diabeł muzykalny, który zaczarowuje przechodniów i zachęca do śpiewu czy grania na instrumentach. Rzeźby te są dziełem miejscowego artysty ludowego Jana Redźko.

Szlak „Poczuj Kaszubskiego Ducha”

Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie 13 rzeźb kaszubskich diabłów, warto podążyć szlakiem „Poczuj kaszubskiego ducha”. Trasa tego szlaku ma 85,6 km długości i prowadzi przez 13 sołectw gminy Linia. Jest to doskonała okazja, aby poznać kulturę i tradycje Kaszub z bliska.

Ciekawostki o Okolicach Lęborka

Nie można zapomnieć, że Zwartowo i Linia są częścią większego regionu, którym jest okolice Lęborka. To obszar bogaty w atrakcje turystyczne, historyczne i kulturowe. Od zamków po piękne krajobrazy, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pałac w Zartowie
Pałac w Zartowie

Hej! Z przyjemnością przeglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego zachęcam do oznaczania mnie na mediach społecznościowych.

Facebook:   @niesamowitepomorze
Instagram:  niesamowitepomorzepl


O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

ZObacz również