Pomorze Zachodnie Żukowo – atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Żukowo – atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

by szczypior
401 views
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żukowie

Żukowo: Niepozorne Miasteczko Znane Jako “Brama Kaszub”

Znaczenie Żukowa w Dziejach Regionu Kaszub

Żukowo, niewielkie miasto, często określane jako “Brama Kaszub”, odgrywało istotną rolę w historii całego regionu. Na tym obszarze znajdował się pierwszy klasztor żeński na ziemi gdańskiej, a także szkoła dla dziewcząt. To właśnie tu narodził się słynny haft kaszubski, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kaszub.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Perła Architektury

Najważniejszym zabytkiem miasta jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jednonawowa gotycka świątynia wzniesiona z czerwonej cegły w XIII wieku, a rozbudowana w wiekach XIV i XVII. Wyposażenie kościoła to skarb kultury, z gotyckim krucyfiksem, barokową chrzcielnicą i zabytkowymi ołtarzami pochodzącymi z różnych epok.

Wyjątkowy Ołtarz Główny

Renesansowy ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP jest dziełem gdańskiego mistrza Hermana Hana. W ołtarzu znajdują się rzeźbione figury apostołów, a także mistrzów życia zakonnego: św. Norberta i św. Augustyna.

Ołtarz Boczny – Połączenie Stylów

Jednak za najciekawszy uważany jest ołtarz boczny, zwany antwerpskim, łączący cechy stylu gotyckiego i renesansowego. Ołtarz ten zdobiony jest zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz misternymi rzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne.

Kompleks Klasztornych Budynków

Przy kościele znajduje się kompleks ocalałych zabudowań klasztornych, w których dzisiaj znajduje się plebania, punkt informacji turystycznej oraz muzeum parafialne. Na przylegającym cmentarzu znajdują się groby duchownych związanych z parafią oraz groby więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof, zmarłych w Żukowie w czasie Marszu Śmierci w 1945 r.

Pozostałe Zabytki Żukowa

Inne cenne obiekty w mieście to również zabytki sakralne, w tym skromny kościół św. Jana Chrzciciela, wzniesiony w XIII w., zburzony w wieku XV i odbudowany w XVII stuleciu. Dodatkowo, w miejscu, gdzie pierwotnie stał klasztor Norbertanek, obecnie stoi kaplica cmentarna św. Jana Nepomucena.

Wizyta w Żukowie to niezapomniana podróż w czasie, pełna fascynujących historii i wyjątkowych zabytków. To miejsce, które przyciąga swoją historią, kulturą i unikalnym charakterem, stanowiąc istotną część dziedzictwa regionu Kaszub.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żukowie
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żukowie
Młyn w Żukowie
Młyn w Żukowie
Kościół św. Jana Chrzciciela w Żukowie
Kościół św. Jana Chrzciciela w Żukowie

Spodobał się Tobie ten tekst? Będzie nam miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i będziesz z nami na blogu, Facebooku i Instagramie!

 

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty