Pomorze Zamek w Darłowie

Zamek w Darłowie

Zamek Książąt Pomorskich

by szczypior
188 views
Zamek w Darłowie

Zamek w Darłowie – atrakcje turystyczne.

Zamek Książąt Pomorskich, położony na polskim wybrzeżu, jest najstarszym i najlepiej zachowanym przykładem architektury obronnej w regionie. Budowę zamku zainicjował książę Bogusław V, ale budynek był wielokrotnie modernizowany na przestrzeni lat. Zamek został zbudowany na rzecznej wyspie, co było uważane za najbezpieczniejsze miejsce pod względem obronności.

Budowla powstała na planie czworoboku, a do niej prowadzi brama znajdująca się w wysokiej, 24-metrowej wieży. W wieży mieściła się kaplica, skarbiec oraz wartownia. Po obu stronach wieży istniały pomieszczenia mieszkalne. Kiedy dynastia gryficka wygasła, zamek był wykorzystywany do różnych celów, takich jak szpital, więzienie czy magazyn, co doprowadziło go do ruiny. Część budynków została nawet wyburzona.

Po I wojnie światowej zdecydowano się na utworzenie muzeum w zamku. W drugiej połowie XX wieku przeprowadzono generalny remont, a obecnie zamek jest siedzibą 0. W muzeum prezentowane są sztuka ludowa, rzemiosło artystyczne, meble oraz przedmioty ocalałe z różnych kolekcji książęcych i mieszczańskich.

Najciekawszą ekspozycją jest sztuka sakralna, pokazywana w dawnej kaplicy św. Elżbiety. Wystawione zbiory nabierają blasku dzięki wspaniałemu wnętrzu – w kaplicy zrekonstruowano sklepienie gwiaździste, a także zachowano bogate malowidła ścienne oraz barokową ambonę. Wśród najcenniejszych eksponatów muzeum znajduje się kopia mapy Pomorza, wykonana na zamówienie Filipa II na początku XVII wieku.

Atrakcje turystyczne Darłowa

  1. Latarnia Morska w Darłowie – usytuowana na zachodniej stronie ujścia rzeki Wieprzy, latarnia morska oferuje wspaniałe widoki na okolicę. Można tam wspiąć się na szczyt wieży i podziwiać panoramę okolicy.
  2. Port w Darłówku – to miejsce, gdzie można podziwiać jachty, kutry rybackie i statki wycieczkowe. W sezonie letnim organizowane są rejsy statkami wycieczkowymi, które umożliwiają zwiedzenie pobliskiego wybrzeża.
  3. Plaża w Darłowie – szeroka, piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do morza, idealna dla rodzin z dziećmi. W sezonie letnim plaża jest strzeżona przez ratowników.
  4. Park Wodny Jan w Darłówku – to kompleks basenów i zjeżdżalni wodnych, który oferuje zabawę dla całej rodziny. Obejmuje zarówno baseny kryte, jak i odkryte, a także sauny i jacuzzi.
  5. Muzeum w Darłowie – muzeum prezentujące historię miasta, jego kulturę i tradycje. W zbiorach muzeum można znaleźć eksponaty związane z historią Darłowa, sztuką, rzemiosłem oraz życiem codziennym mieszkańców.
  6. Kościół pw. św. Gertrudy w Darłowie – gotycki kościół z XIV wieku, który warto zobaczyć ze względu na swoją architekturę oraz bogate wyposażenie wnętrza.
  7. Rynek w Darłowie  – miasto posiada urokliwe, wąskie uliczki z zabytkowymi kamieniczkami, które warto zwiedzić podczas spaceru.

Zdjęcia Zamek w Darłowie

Zamek w Darłowie
Zamek w Darłowie
Zamek w Darłowie
Zamek w Darłowie
Zamek w Darłowie
Zamek w Darłowie
Zamek w Darłowie
Zamek w Darłowie
Zamek w Darłowie
Zamek w Darłowie

 

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty