Miejscowość Ustronie Morskie

Ustronie Morskie

by szczypior
1k views

Ustronie Morskie – atrakcje turystyczne.

Jedno z sympatyczniejszych letnisk nad Bałtykiem. Położone jest w województwie zachodniopomorskim pomiędzy Kołobrzegiem a Mielnem. Niegdyś stara wieś rybacka istniejąca od XIII w. która należała do Kołobrzegu. W XIX w., gdy zapanowała moda na Bałtyk, powstały tu skromne pensjonaty. Niektóre stoją do dziś przy ul. Chrobrego. Ustronie Morskie położone jest na pięknym, stromym klifie. Miejscowość warto odwiedzić dla sympatycznej zabudowy, ładnych nadmorskich widoków I nieco melancholijnej atmosfery. Z malowniczej alejki, biegnącej równolegle do morza, roztaczają się piękne widoki: w dole ciągnie się wąska plaża, z morza wystają drewniane falochrony i wesołe żółte molo. Ustronie świetnie nadaje się na punkt wypadowy dla wycieczek rowerowych. Przy dobrej pogodzie można dojechać do Kołobrzegu plażą, wyjeżdżając „na ląd” na wysokości Bagicza (10 km). Na wschód od Ustronia ciągnie się wąski pas nadmorskiego lasu, którym można dojechać do pobliskich Gąsek (10 km), Chłopów (16 km) i Mielna (20 km).

Co warto zobaczyć w Ustroniu Morskim i okolicy ?

1. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu Morskim

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu Morskim to ciekawa, górująca nad wsią budowla z czerwonej cegły. Zabytkowy budynek, który został wybudowany w 1885 roku, został w latach 1983-1986 w dużej mierze przebudowany, aby stać się typowym przykładem architektury neogotyckiej. Prezbiterium, które jest najstarszą częścią kościoła, różni się od reszty budynku kolorową cegłą. Godny uwagi jest ołtarz główny kościoła i jego dzwony, a także drewniane sklepienie.

2. Mola w Ustroniu Morskim

W Ustroniu Morskim znajdują się trzy mola. Prywatne molo w Ustroniu Morskim znajduje się w centralnej części plaży, przy ulicy Nadbrzeżnej. Ma 87 metrów długości i kończy się tarasem o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych. Na tarasie można delektować się rybami bałtyckimi serwowanymi w całorocznej restauracji rybnej. Cały obiekt jest oświetlony i choć ma prywatnych właścicieli, każdy może go zwiedzać za darmo. Warto też przespacerować się na dwa pozostałe mola. Każdy ma około 100 metrów długości. Pierwszy znajduje się w pobliżu przystani rybackiej (przedłużenie ul. Rybackiej), a drugi między ulicami Ku Morzu (Sianożęty) i Nadbrzeżną (Ustronie Morskie).

3. Plaża w Ustroniu Morskim

Najpopularniejszą atrakcją Ustronia jest piękna plaża, która przez cały rok przyciąga rzesze turystów. Jej brzegi są piękne i czyste, dając odwiedzającym dużo miejsca do zabawy. Plaża jest wygodna nie tylko w celach turystycznych, ale także dla tych, którzy chcą cieszyć się dniem słonecznym i pływać. W Ustroniu Morskim znajduje się wyznaczone kąpielisko, do którego można dojechać w niecałe pięć minut, z szeroką i piaszczystą plażą. Kąpielisko oferuje aż 2100 metrów linii brzegowej, rzadko spotykanej na polskich plażach, co sprawia, że jest bardzo popularne. Woda w tym miejscu została wyróżniona nagrodą „Błękitnej Flagi” za wysokie standardy, które są uznawane za symbol najwyższej jakości.

4. Najstarsze dęby w Polsce

Może nie wiedzieliście, że w gminie Ustronie Morskie koło Bagicza znajdują się dwa ogromne pomniki przyrody zwane najstarszymi dębami w Polsce. Prowadzi do nich nawet specjalnie stworzony Niebieski Szlak Turystyczny. W 2000 roku drzewa te zostały poddane profesjonalnemu badaniu dendrologicznemu i na podstawie tej oceny określono ich wiek. Drzewa to dąb “Bolesław” i “Warcisław”.

5. Skansen Chleba w Ustroniu Morskim

Otwarty w 2006 roku obiekt przypomina dom i miejsce pracy XIX-wiecznego pomorskiego piekarza. Każdy detal – od drewnianych ścian i belek po dach z trzciny, okna i pruskie mury – został wykonany z dbałością o szczegóły i wiernością historii. Główną atrakcją tego skansenu jest piec opalany drewnem, w którym zwiedzający mogą oglądać i doświadczać tradycyjnego przygotowania chleba. Mogą zobaczyć, jak robiono chleb w dawnych czasach i porównać go z tym, jak robi się go dzisiaj.

6. Dawna Bateria Artylerii Stałej w Ustroniu Morskim

Pozostałości jednostki wojskowej utworzonej w 1954 r. i odpowiedzialnej za przygotowanie polskiego wybrzeża przed ewentualnymi agresorami, zlikwidowanej w 1974 r. Pod Wieniotowem rozmieszczono armaty 130mm B-13 z całym niezbędnym wyposażeniem i personelem.

6. Latarnia Morska w Gąskach

Latarnia została zbudowana w Gąskach pod koniec XIX wieku, a ukończona w 1878 roku. Ceglany budynek ma niecałe 50 metrów wysokości i warto wybrać się na taras widokowy, z którego roztacza się piękny widok na okolicę.

Ustronie Morskie – atrakcje, ciekawe miejsca w okolicy, co warto zobaczyć

Mielno – co warto zobaczyć

 • Promenada Przyjaźni w Mielnie
 • Latarnia morska w Gąskach
 • Park Linowy Tukan w Mielnie
 • Skarbnica Wioski Rybackiej i inne w Chłopach
 • Promenada w Sarbinowie
 • Przystań Rybacka w Unieściu
 • Przystań Rybacka w Chłopach
 • Leśna Pętla Przygód i Tajemnic w Mielnie
 • Atrakcje na jeziorze Jamno
 • Pomnik Morsa
 • Pomnik Jelenia
 • Źródełko turysty

Sarbinowo – co warto zobaczyć

 • Plaża w Sarbinowie
 • Promenada nadmorska
 • Kościół Wniebowzięcia NMP w Sarbinowie

Kołobrzeg – co warto zobaczyć

Zdjęcia Ustronie Morskie

 

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce