Morze Bałtyckie Twierdza Kołobrzeg

Twierdza Kołobrzeg

by szczypior
830 views
Twierdza Kołobrzeg

 Twierdza Kołobrzeg- atrakcje turystyczne.

Począwszy od XVII w. w Kołobrzegu budowano silny system umocnień obronnych, które z czasem rozrosły się tak bardzo, że miasto uzyskało wręcz miano twierdzy nie do zdobycia. Fortyfikacje te uchodziły za niezwykle silne również podczas II wojny światowej i dlatego właśnie tu Niemcy stawiali najsilniejszy opór przed atakiem Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Podczas niezwykle krwawych walk po obu stronach poległo po kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy, a miasto zostało niemal starte z powierzchni ziemi. Do dziś pozostało wiele pamiątek po twierdzy. Dla współczesnego Kołobrzegu pełnią one już na szczęście tylko funkcje pokojowe. W porcie jachtowym można podziwiać dawną redutę Morast, a koło kanału – Fort Kleista. Turyści odwiedzający amfiteatr kołobrzeski często nie zdają sobie sprawy, że został on zbudowany na miejscu Fortu Wilczego z 1807 r. Jeszcze dziś spacerując po Parku Fredry wokół amfiteatru możemy oglądać dobrze zachowaną fosę z przyczółkami dawnego fortu. Jednak najciekawsza budowla w mieście, która częściowo jest pozostałością dawnej twierdzy to… latarnia morska. Przedwojenna latarnia stała obok Fortu Ujście, jednak została wysadzona w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie. Odbudowę rozpoczęto od razu po wojnie, ale… zmieniono lokalizację, decydując się na postawienie jej wprost na cokole fortecznym. Warto zatem pamiętać, że gdy spacerujemy po rozległym tarasie u stóp latarni, to stąpamy właśnie po dawnym Forcie Ujście. Ciekawostką jest sposób w jaki zbudowano tę latarnię. Otóż jako materiał budulcowy została użyta cegła z kołobrzeskich ruin, a piasek do zaprawy brano wprost z plaży. Dlatego do dziś na ścianach wewnętrznych można obserwować osobliwe wykwity solne.

Kołobrzeg – co warto zobaczyć

 • Molo w Kołobrzegu

Koniecznie trzeba odwiedzić molo, które znajduje się obok sanatorium Bałtyk i ma 220 metrów długości i 9 metrów szerokości, a na jego końcu znajduje się przystań dla statków wycieczkowych. Warto odwiedzić je również nocą, gdyż całe molo po remoncie zostało wzbogacone o piękne iluminacje !

Promenada jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i turystów. Wzdłuż promenady znajduje się wiele punktów gastronomicznych, sklepów z pamiątkami oraz punktów z atrakcjami dla dzieci. Jest to serce Kołobrzegu.

Modernistyczny pomnik upamiętniający symboliczne Zaślubiny Polski z 18 marca 1945 roku, odsłonięty 3 listopada 1963 roku.

 • Muzeum Oręża Polskiego Kołobrzeg

W muzeum znajdują się zbiory pochodzące z badań wykopaliskowych na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu.

Miasto Myszy to wyjątkowe miejsce w Polsce, które odczarowuje te małe gryzonie, przedstawiając je jako zwierzęta domowe, inteligentne, niezwykle zwinne i takie, w których można się po prostu zakochać.

Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu to wspaniałe miejsce na rodzinny wypoczynek. W jednym miejscu będziecie mieli okazję przyjrzeć się dziesiątkom realistycznych figur woskowych znanych osób show-biznesu. Jeśli lubisz figury woskowe, to Kołobrzeg jest miejscem, do którego powinieneś pojechać!

Latarnia Morska w Kołobrzegu została wybudowana w 1945 roku na Forcie Ujście. Ma wysokość 26 metrów i zasięg światła 16 mil morskich. Czynna w sezonie jest czynna codziennie od 10.00 do zachodu słońca. Warto pokonać 109 stopni i znaleźć się na tarasie widokowym, z którego rozciąga się wspaniała panorama Kołobrzegu. W podziemiach latarni funkcjonuje muzeum minerałów. W muzeum eksponowanych jest kilkaset minerałów z różnych zakątków świata.

Nowożytne miasto-twierdza powstałe w XVII wieku poprzez rozbudowę i modernizację fortyfikacji Kołobrzegu. Twierdza została założona w 1653 roku. Uległa likwidacji jako twierdza lądowa w 1872 roku, zaś jako twierdza morska w 1887 roku.

Pomnik upamiętnia szlachetną ofiarę polskich kobiet, które dzielnie walczyły w szeregach polskiej armii, szczególnie w czasie bitwy pod Kołobrzegiem.

Skansen morski to Oddział Muzeum Oręża Polskiego. Znajdują się tutaj liczne pamiątki związane z szeroko pojętymi jednostkami wojskowymi pływającym. Obecnie można zwiedzać dwa kompletne obiekty . Mnóstwo jest pamiątek jak niegdyś walczono. Jesteś miłośnikiem militariów, to jest miejsce na pewno dla Ciebie.

Baszta Lontowa w Kołobrzegu – jedna z dwóch zachowanych baszt średniowiecznych w Kołobrzegu. Baszta Lontowa jest jedynym obiektem średniowiecznego systemu obronnego miasta, który przetrwał do dnia dzisiejszego w całości.

Bazylika Mariacka w Kołobrzegu jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w mieście. Jej historia ma swoje początki w XIV wieku, kiedy to zaczęto ją budować – w ciągu kolejnych dwóch stuleci była przebudowywana.

Ten neogotycki budynek może przypominać zamek, ale nie jest to budowla warowna. Budynek pochodzi z XIX wieku. Zwiedzanie nie powinno ograniczać się tylko do wyglądu zewnętrznego. Najciekawsze rzeczy znajdują się w środku. Obecnie mieszczą się tutaj instytucje kulturalne i urzędy.

Muzeum Oręża Polskiego to niesamowite miejsce. Jeśli jesteś pasjonatem historii wojskowości lub masz członków rodziny, którzy są, to jest to zdecydowanie świetne miejsce do odwiedzenia! Muzeum oferuje zwiedzającym niesamowitą podróż w czasie, z bronią od toporów po współczesne odrzutowce na wystawie.

Kołobrzeg – atrakcje, ciekawe miejsca w okolicy, co warto zobaczyć

Grzybowo – atrakcje miejscowości:

 • plaża w Grzybowie
 • szlaki piesze i rowerowe

Dźwirzyno – atrakcje miejscowości:

 • port w Dźwirzynie
 • centrum sportowe
 • Jezioro Resko Przymorskie
 • kościół

Rogowo – atrakcje miejscowości:

 • Jezioro Resko Przymorskie
 • skansen wojskowy

Ustronie Morskie – atrakcje miejscowości:

 • jeszcze jedno miasteczko z Dzikiego Zachodu
 • Skansen Chleba
 • wiekowe dęby

Zdjęcia Twierdza Kołobrzeg

Twierdza Kołobrzeg
Twierdza Kołobrzeg
Twierdza Kołobrzeg
Twierdza Kołobrzeg

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

ZObacz również