Miejscowość Trzebiatów

Trzebiatów

by szczypior
690 views

Trzebiatów – atrakcje turystyczne.

Miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim leżące nad Regą. Jest to zabytkowe miasteczko i jednym z najładniejszych ze wszystkich miejscowości w okolicach Kołobrzegu, także dlatego, że niezwykle dba się tu o zabytki. Miasto lokowane było w 1277 r.; średniowieczny gród nie należał do ubogich: kwitł tu handel i działał port. Okres prosperity Trzebiatowa, członka Hanzy, trwał do czasu zapiaszczenia Regi. Później port przestał istnieć i nastąpił upadek gospodarczy miasta.

Zabytki Trzebiatowa

Starówka Trzebiatowska

Trzebiatowska starówka zachowała średniowieczny układ ulic z rynkiem pośrodku. Na zadbanym placyku stoi barokowy ratusz z ostrołukowymi arkadami z początku XVIII w. odtworzone po wojnie, które przedstawia poganiacza z ogromnym słoniem. Wokół rynku i w bocznych uliczkach stoi wiele kamieniczek wykazujących cechy różnych stylów, które składają się na harmonijny zespół małomiasteczkowej zabudowy.

Kościół pw. Św. Jerzego

Kościół pw. Św. Jerzego, zbudowany w XIV wieku, to jeden z najważniejszych zabytków Trzebiatowa. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na cenne organy oraz malowidła na sklepieniu, a także na piękne witraże. Warto także zwrócić uwagę na otaczający kościół cmentarz, na którym znajdują się liczne nagrobki z różnych epok.

Park Miejski

Park Miejski w Trzebiatowie to miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta. Jest to doskonałe miejsce na spacer czy piknik. W parku znajduje się także wiele zabytkowych elementów, takich jak pomnik św. Jana Nepomucena czy staw z wyspą, na której stoi dawny młyn wodny.

Co warto zobaczyć w Trzebiatowie ?

 • Pałac w Trzebiatowie

  Pałac w Trzebiatowie to zabytkowy obiekt pochodzący z XVIII wieku, otoczony pięknym parkiem krajobrazowym. W pałacu odbywają się liczne imprezy kulturalne, takie jak wystawy, koncerty czy spotkania z artystami.

  Baszta prochowa w Trzebiatowie

  Baszta prochowa w Trzebiatowie to wieża obronna z XV wieku, która pełniła funkcję magazynu prochu strzelniczego. Obecnie jest jednym z nielicznych zachowanych elementów dawnych fortyfikacji miejskich.

  Most nad Regą

  Most nad Regą to kamienny most, który łączy dwie części Trzebiatowa, oddzielone rzeką Regą. Most stanowi ważny element komunikacyjny miasta oraz atrakcję turystyczną, z której roztaczają się piękne widoki na rzekę i okolicę.

  Mury obronne w Trzebiatowie

  Mury obronne w Trzebiatowie są pozostałością średniowiecznych fortyfikacji miejskich. Warto zwrócić uwagę na fragmenty murów, które przetrwały do dzisiaj, świadczące o potędze i znaczeniu miasta w przeszłości.

  Szlak Słonia w Trzebiatowie

  Szlak Słonia w Trzebiatowie to turystyczna trasa, która prowadzi przez najważniejsze atrakcje miasta związane z legendą o słoniu, będącym symbolem Trzebiatowa. Szlak obejmuje m.in. Ratusz, kościół pw. Św. Jerzego i kamienicę z sgraffito słonia.

  Kaplica Św. Ducha w Trzebiatowie

  Kaplica Św. Ducha w Trzebiatowie to zabytkowy obiekt sakralny z XIV wieku, mieszczący się w pobliżu kościoła pw. Św. Jerzego. Kaplica jest miejscem licznych koncertów i wystaw, a jej wnętrze zdobią piękne freski.

  Kościół Mariacki w Trzebiatowie

  Kościół Mariacki w Trzebiatowie to gotycka budowla sakralna z XIV wieku. Kościół zachwyca bogactwem detali architektonicznych, a wewnątrz można podziwiać m.in. ołtarz główny, ambonę oraz organy.

  Sgraffito Słoń w Trzebiatowie

  Sgraffito Słoń w Trzebiatowie to unikatowa dekoracja na jednej z kamienic w rynku miejskim. Przedstawia ona słonia – symbol miasta, który pojawił się na miejscowym herbie w XVII wieku.

  Ratusz w Trzebiatowie

  Ratusz w Trzebiatowie to barokowy budynek z XVIII wieku, będący siedzibą władz miasta. Ratusz zlokalizowany jest w samym sercu starówki, na rynku. Budynek wyróżnia się elegancką fasadą z ostrołukowymi arkadami, a przed ratuszem znajduje się figura poganiacza ze słoniem – symbolu miasta.

  Każda z tych atrakcji stanowi istotny element bogatej historii Trzebiatowa i warto poświęcić im czas podczas wizyty w tym malowniczym mieście. Spacerując po starówce, można poczuć klimat dawnych czasów i podziwiać zachowane zabytki, które opowiadają o bogatej przeszłości Trzebiatowa.


 • Kaplica św. Gertrudy z 1400 roku, dawniej pełniąca funkcję szpitala i kaplicy cmentarnej, obecnie jest świątynią dla wiernych obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.Z XIV wieku pochodzi Kaplica św. Ducha, w której w 1534 roku odbył się sejmik wprowadzający na Pomorzu protestantyzm. Dziś kaplica służy jako świątynia dla wiernych obrządku prawosławnego.

  Kaplica św. Jana to świątynia wiernych kościoła ewangelicko-augsburskiego, natomiast kaplica św. Jerzego, która powstała w 1307 roku, obecnie pełni funkcję budynku mieszkalnego.

  Warto również zwrócić uwagę na sgraffito – obraz słonia wykonany techniką tynkarską, który można zobaczyć na jednej z kamienic na rynku. Obraz pochodzi z 1639 roku.

  W mieście znajduje się także krzyż pokutny – rzadki na Pomorzu przykład wyrażenia aktu skruchy za pomocą pomnika. Oprócz tych miejsc, warto odwiedzić również wiele innych atrakcji, które oferuje to miasto.


Ciekawe miejsca w pobliżu

Zdjęcia

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce