Kaszuby Szymbark

Szymbark

by szczypior
193 views
Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Szymbarku

Szymbark – klejnot kaszubskiej krainy

Szymbark, malownicza miejscowość zlokalizowana u stóp Wieżycy, jest jednym z najważniejszych punktów na mapie turystycznej regionu. Jego unikalność wynika z bogactwa oferowanych atrakcji, które przyciągają tłumy turystów każdego roku.

Dom do Góry Nogami – fenomen Szymbarku

Pierwszy w Polsce Dom do Góry Nogami to bez wątpienia najbardziej rozpoznawalna atrakcja Szymbarku. Wizyta w jego wnętrzu to wyzwanie dla naszego błędnika i niezapomniane przeżycie. Dom stanowi integralną część Centrum Edukacji i Promocji Regionu, które pozwala na bliskie spotkanie z kaszubską kulturą i tradycją.

Tradycja i kaszubski folklor

Znajomość kaszubskich tradycji jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów doświadczenia Szymbarku. Goście mają możliwość obejrzenia wystawy sprzętów gospodarskich, poznania słynnej piosenki “Kaszëbsczé nótë”, zwaną też Kaszubskim abecadłem, a także zobaczenia najdłuższej deski świata mierzącej 46,5 m, która została wycięta z drewna daglezji i trafiła do Księgi rekordów Guinnessa.

Szymbark i trudne lekcje historii

Szymbark to nie tylko beztroska rozrywka. Wizyta tutaj to również trudna lekcja historii, szczególnie związanej z II wojną światową. Można zwiedzić zrekonstruowany bunkier partyzancki i replikę obozowej ziemianki, wejść do bydlęcego wagonu, jakim w niewiadomym kierunku jechali sybiracy, lub do autentycznego Domu Sybiraka przeniesionego z miejscowości Zapleskino w guberni irkuckiej.

Park linowy Alfa – adrenalina gwarantowana

Inną, osobno płatną atrakcją kompleksu jest park linowy Alfa z sześcioma trasami o różnym stopniu trudności. Dla miłośników adrenaliny i aktywnego wypoczynku to propozycja idealna.

Szymbark – serce duchowości

Zabytki Szymbarku to nie tylko atrakcje świeckie. Tuż obok znajduje się neogotycki kościół św. Teresy z 1882 r., wzniesiony jako świątynia ewangelicka, obecnie katolicki, stanowi dodatkowy atut tej miejscowości.

Porady dla turystów

Szymbark cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów, dlatego w sezonie wakacyjnym warto przyjechać tu możliwie wcześnie, by nie stać w kilometrowych kolejkach, zwłaszcza do Domu do Góry Nogami.

Szymbark to niepowtarzalne miejsce, które skutecznie łączy naukę z zabawą, tradycję z nowoczesnością i historię z teraźniejszością. To prawdziwy klejnot kaszubskiej krainy, który przyciąga i fascynuje swoją unikalnością.

Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Szymbarku
Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Szymbarku

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty

ZObacz również