Miasta Świerzno

Świerzno

by szczypior
766 views

Świerzno – atrakcje turystyczne.

We wsi znajduje się jeden z najcenniejszych zespołów parkowo-dworskich na Pomorzu oraz i zabytkowy ryglowy kościółek. Wieś I okoliczne ziemie od średniowiecza do I połowy XVIII w. należały do potężnego na Pomorzu Zachodnim rodu Flemmingów. XVIII-wieczny dwór o konstrukcji ryglowej, od lat popadający w ruinę, ma salę balową z XVIII-wieczną polichromią. Za dworem rozciąga się zarośnięty park, który założono na Idealnie symetrycznym planie w stylu francuskim, ze szpalerami grabów, dorodnymi kasztanowcami I dębami. W XVII-wiecznym kościele z drewnianą wieżą zachowało się wyposażenie z epoki i krypta rodziny Flemmingów (jak na razie nie do zwiedzania).

Świerzno atrakcje

Kościół pw. Św. Trójcy – ryglowy wzniesiony w 1681 roku. Był dwukrotnie przebudowany. W 1708 r. przedłużono go od strony zachodniej, a w 1727 r. rozbudowano go od strony wschodniej.

Dwór myśliwski – z inicjatywy hrabiego Bogusława Bodo Flemminga w latach 1718-1730 wybudowano myśliwski dwór magnacki. Całość zaprojektowano jako konstrukcję ryglową. Budowniczym był prawdopodobnie J.A. Hase ze Stargardu. Zabudowania dworskie mieszczą się na północ od drogi do Kamienia Pomorskiego. Od szosy do dworu prowadzi droga wysadzana kasztanowcami.

Ciekawe miejsca w pobliżu

Zdjęcia Świerzno

 

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty

ZObacz również