Miasta Starówka w Darłowie

Starówka w Darłowie

by szczypior
437 views

Starówka w Darłowie.

Na północ od Wieprzy znajduje się stare miasto ze średniowiecznym układem ulic i regularnym rynkiem pośrodku. Rolę śródmiejskiego deptaka pełni ul. Powstańców Warszawy, obramowana klasycystycznyml 1 barokowymi kamieniczkami. Takie same kamieniczki okalają rynek, przy którym stoi barokowy ratusz z herbem miasta w portalu,
wzniesiony w XVIII w.

Za rynkiem przy ul. Szkolnej znajduje się gotycki kościół Mariacki z pocz. XIV w. We wnętrzu zachowały się sklepienia krzyżowo-żebrowe, resztki średniowiecznej polichromii i XIX-wieczny ołtarz główny. W kaplicy przy wejściu stoją sarkofagi książąt pomorskich: Eryka I, księżnej Jadwigi (zm. 1650 r.) i księżnej Elżbiety (zm. 1653 r.).
Na północnym krańcu ul. Powstańców Warszawy i starego miasta wznosi się Brama Kamienna z XIV w., jedyna pozostałość po średniowiecznym systemie obronnym Darłowa. Przy al. Tynieckiego stoi kaplica św. Gertrudy (XV w.) – najciekawsza z trzech tego typu budowli na wybrzeżu. Zbudowana na planie dwunastoboku, naśladuje kaplicę Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W środku zachowały się malowane renesansowe i barokowe ławy oraz XIX-wieczne empory.

 atrakcje

 

 

Ciekawe miejsca w pobliżu

Zdjęcia Starówka w Darłowie

 

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty