Miejscowość Stargard – atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Stargard – atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

by szczypior
222 views

Stargard – Perła Północnej Polski

Stargard to miejsce, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością, oferując nam bogate dziedzictwo architektoniczne, przypominające o długiej i fascynującej historii tego miejsca. Ta średniowieczna perła Północnej Polski jest idealnym miejscem dla miłośników historii, architektury i natury.

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata jest niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym symbolem Stargardu. Ten imponujący budynek sakralny z XIII wieku przetrwał wieki, zmieniając swoją formę na przestrzeni lat. Z 83-metrowej wieży można podziwiać zachwycającą panoramę miasta. Wewnątrz kościoła znajduje się XV-wieczny ołtarz, witraże i fragmenty polichromii, które przetrwały mimo zniszczeń II wojny światowej.

Kościół św. Jana

Kościół św. Jana to druga po kolegiacie najważniejsza świątynia w Stargardzie. Charakteryzuje się smukłą gotycką wieżą i został ukończony w 1464 r. Kościół ten przeszedł gruntowną renowację w XX wieku, która przywróciła mu dawną świetność. Wśród zachowanych elementów wyposażenia warto zwrócić uwagę na barokowe organy i XV-wieczne ławki przy prezbiterium.

Ratusz w Stargardzie

Ratusz w Stargardzie to prawdziwa perła architektury średniowiecznej, z fantazyjnymi dekoracjami maswerkowymi. Ten pięknie odrestaurowany budynek przyciąga uwagę swoją wyjątkową estetyką.

Arsenał

Stargard może poszczycić się również XV-wiecznym arsenałem, który na przestrzeni lat pełnił wiele funkcji – od zbrojowni, przez warsztat naprawczy broni, aż po więzienie. Obecnie jest siedzibą Archiwum Państwowego.

Mury obronne

Miłośnicy historii militariów z pewnością docenią liczne pozostałości po murach obronnych. Brama Młyńska, Brama Pyrzycka i Brama Wałowa to tylko niektóre z atrakcji, które można tu podziwiać. W Stargardzie znajduje się również szereg zabytkowych baszt pełniących funkcje obronne, z których najbardziej znana jest 34-metrowa Baszta Morze Czerwone.

Parki i alejki spacerowe

Stargard to nie tylko zabytki, ale również parki, kwiaty i alejki spacerowe. Ciepłe, letnie dni idealnie nadają się do spędzenia czasu na łonie natury, podziwiając piękno krajobrazów nad rzeką Iną.

Stargard to miejsce, które każdemu oferuje coś wyjątkowego. To miejsce, które łączy w sobie historię, kulturę i przyrodę, tworząc unikalny klimat, który sprawia, że warto tu wracać.


Spodobał się Tobie ten tekst? Będzie nam miło, jeżeli podzielisz się nim ze znajomymi i będziesz z nami na blogu, Facebooku i Instagramie!

 

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty

ZObacz również