Kaszuby Sierakowice

Sierakowice

Sierakowice - atrakcje turystyczne - przewodnik, noclegi

by szczypior
539 views

Sierakowice – atrakcje turystyczne.

Sierakowice to wieś położona na Pojezierzu Kaszubskim, w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Sierakowice. Miejscowość ta ma bogatą historię, sięgającą XIII wieku, co świadczy o pierwszych wzmiankach o kościele znajdującym się w Sierakowicach. Krajobraz gminy jest zdominowany przez pola i łąki, co wskazuje na charakter rolniczy okolicy. W Sierakowicach znajduje się punkt wyjścia trzech ważnych szlaków turystycznych: Szlaku Kaszubskiego (oznaczony czerwoną trasą), Szlaku Wzgórz Szymbarskich (czarną trasą) oraz Szlaku Kamiennych Kręgów (oznaczony zielonym kolorem).

Co warto zobaczyć w Sierakowicach ?

Na pierwszy plan wysuwa się neogotycki kościół św. Marcina z 1903 r., którego wieża jest widoczna już z daleka. Wewnątrz kościoła znajduje się wiele interesujących przedmiotów, w tym XVIII-wieczne wyposażenie pochodzące z dawniejszej świątyni. W pobliżu neogotyckiego kościoła znajduje się starszy, drewniany kościół z XIX w. o konstrukcji zrębowej, który został przeniesiony na teren Parku Kulturowego Ośmiu Błogosławieństw. Park ten stanowi miejsce wypoczynku dla mieszkańców Sierakowic i odbywają się w nim okazjonalnie nabożeństwa oraz różne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty czy wernisaże.

Oprócz kościołów, w parku znajduje się także nietypowy ołtarz polowy, który jest dziełem lokalnego artysty, Jarosława Wójcika. Ołtarz ten ma formę sieci, podtrzymywanej przez ulatujące w niebo ptaki i został wykonany na potrzeby mszy odprawionej przez papieża Jana Pawła II w Pelplinie podczas jego pielgrzymki do ojczyzny w 1999 r. Nazwa parku odnosi się do biblijnych ośmiu błogosławieństw, które były tematem papieskich rozważań podczas tej podróży.

Na piętrze Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach znajduje się również nieduża wystawa, prezentująca wnętrze tradycyjnego domu kaszubskiego oraz zbiory naczyń i narzędzi rolniczych, co stanowi dodatkową atrakcję dla turystów odwiedzających miasto.

Atrakcje turystyczne Sierakowice

 • Drewniany kościół św. Marcina i Park Kulturowy Ośmiu Błogosławieństw
 • Muzeum Ziemi Sierakowickiej prezentuje wiele eksponatów ukazujących dawne życie domowe. Niektóre z tych eksponatów mogą obejmować: wystawę pokazującą, jak ludzie żyli w dawnych gospodarstwach domowych, jak je urządzać i dekorować, lub wystawę pokazującą typową kuchnię tamtych czasów.

 • Kościół św. Jana Chrzciciela w Sierakowicachpierwotnie neogotycki kościół w Sierakowicach miał zostać rozebrany w 1956 roku, ale miejscowi uratowali go przed zniszczeniem, organizując protest i blokując sprowadzonych w tym celu robotników.

Co warto zobaczyć w Sierakowicach i okolicy ?

Lębork – co warto zobaczyć 

Kartuzy – co warto zobaczyć

 • Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
 • Galeria ,,Refektarz” Kartuzy
 • Muzeum Kaszubskie Kartuzy
 • Rynek w Kartuzach
 • Gaj Świętopełka w Kartuzach
 • Aleja Filozofów w Kartuzach
 • Jezioro Mielenko
 • Jezioro Karczemne
 • Jezioro Klasztorne Duże

Kolegiata w Kartuzach

Zdjęcia Sierakowice

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

ZObacz również