Pomorskie Rzeka Brda

Rzeka Brda

by szczypior
979 views
Rzeka Brda

Rzeka Brda – szlaki turystyczne – ciekawe miejsca, co warto zobaczyć

Rzeka Brda, zaliczana do najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce i Europie, jest skarbem naturalnej piękności. Jako lewy dopływ Wisły, jej źródło bije na zboczach Pojezierza Bytowskiego na wysokości 180 m n.p.m. i zasila Jezioro Smołowe.

Źródło Brdy i jej ujście

Od źródła na Pojezierzu Bytowskim do ujścia w Bydgoszczy, gdzie wpada do Wisły, Brda pokonuje dystans 239 km. Różnica wzniesień między źródłem a ujściem do Wisły sprawia, że Brda posiada bystry nurt.

Szlak kajakowy Brdy

Szlak kajakowy Brdy rozpoczyna się 5 km dalej w Świeszynie nad Jeziorem Pietrzykowskim Dużym (Głębokim). Uprawianie kajakarstwa możliwe jest na Brdzie na długości 233 km, co pozwala na przepłynięcie jej w ciągu około 10 – 12 dni, w zależności od długości i częstotliwości postojów.

Charakterystyka rzeki Brda

Brdę charakteryzuje różnorodność, urozmaicony i kręty bieg, liczne jeziora, zróżnicowany krajobraz, piękna i dzika przyroda, rozległe lasy, czysta woda oraz liczne boczne szlaki. Na jej długości znajduje się 43 bezpośrednie dopływy i mija 19 jezior.

Atrakcyjność turystyczna Brdy

Dzięki tym walorom, Brda od lat przyciąga wielu turystów wodnych. Jest długa, wygodna do przepłynięcia i doskonale oznakowana. Jej dwie wielkie zalety to wiele jezior na szlaku i nieprzebrane lasy, które towarzyszą jej na całym biegu. Dno rzeki jest twarde, żwirowe, na długich odcinkach słabo zarośnięte, co dodatkowo zwiększa komfort spływu.

Flora i fauna w okolicach Brdy

Miłośnicy przyrody powinni być zachwyceni różnorodnością ekosystemów wokół Brdy. W okolicznych lasach można spotkać wiele gatunków ptaków i zwierząt, a w wodach rzeki – różnorodne gatunki ryb.

Miejsca warte zobaczenia

Podczas podróży Brdą warto odwiedzić kilka ciekawych miejsc. W Świeszynie można podziwiać urokliwe Jezioro Pietrzykowskie Duże, natomiast w Bydgoszczy – malownicze miejsce, gdzie Brda wpada do Wisły.

Rzeka Brda, z jej unikalnym szlakiem kajakowym, malowniczym krajobrazem i bogatym ekosystemem, to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i sportów wodnych. Nic więc dziwnego, że jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce.

Zdjęcia Rzeka Brda

Rzeka Brda
Rzeka Brda
Rzeka Brda
Rzeka Brda
Rzeka Brda
Rzeka Brda

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

ZObacz również