Kaszuby Przełom Babidolski Raduni

Przełom Babidolski Raduni

by szczypior
308 views
Przełom Babidolski Raduni

Przełom Babidolski Raduni

Wprowadzenie do Raduni

Radunia, jedna z najbardziej interesujących rzek Pomorza, jest dopływem Motławy. Jej długość wynosi 103 km. Pochodzi z rejonu Stężycy, przepływa przez Jeziora Raduńskie, a następnie rzeźbi głęboką, ale stosunkowo wąską dolinę.

Zmiana Charakteru Rzeki

W tym miejscu charakter rzeki zmienia się. Nurt rzeki staje się gwałtowny, przypominający rzekę górską. Zbocza doliny są porośnięte gęstymi lasami bukowymi i olszynami, co dodaje jej dzikiego uroku.

Przełom Babidolski Raduni

Szczególnie malowniczo prezentuje się Radunia w okolicach Przełomu Babidolskiego. To piękne miejsce było ulubionym miejscem spacerów i pieszych wycieczek przez wieki. Obecnie jest chronione jako rezerwat przyrody “Jar Rzeki Raduni”.

Szlak Kartuski

Wzdłuż brzegu rzeki prowadzi niebieska trasa turystyczna, Szlak Kartuski, która umożliwia podziwianie widoków na malowniczą rzekę od miejscowości Babi Dół do Rutek.

Spływy Kajakowe

Na Raduni odbywają się również spływy kajakowe. Jej odcinek na terenie rezerwatu – ze względu na silny nurt, duże spadki (do 6,8‰) i liczne przeszkody w postaci powalonych drzew – jest polecany tylko doświadczonym kajakarzom.

Radunia jest unikalna na skalę ogólnopolską ze względu na swoją diversyfikację i wyjątkowo malowniczą trasę. Zarówno dla miłośników przyrody, jak i dla osób szukających aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, Radunia i jej okolice oferują niezapomniane wrażenia i doświadczenia.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tej unikalnej atrakcji Pomorza i doświadczenia na własnej skórze piękna i dzikości Przełomu Babidolskiego na Raduni.

Przełom Babidolski Raduni
Przełom Babidolski Raduni
Przełom Babidolski Raduni
Przełom Babidolski Raduni
Przełom Babidolski Raduni
Przełom Babidolski Raduni

Cześć ! Z niecierpliwością czekam na obejrzenie zdjęć i filmów, które wykonacie podczas swojej podróży. Pamiętajcie, aby oznaczać mnie na Waszych postach w mediach społecznościowych, dzięki temu będę mógł podzielić się Waszymi doświadczeniami. Czekam na Wasze relacje:

Facebook:   Facebook

Instagram:  Instagram


O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce