Pomorze Zachodnie Okręt betonowy na jeziorze Dąbie

Okręt betonowy na jeziorze Dąbie

by szczypior
240 views
Okręt betonowy na jeziorze Dąbie

Okręt betonowy na jeziorze Dąbie

W jeziorze Dąbie, część Zalewu Szczecińskiego, ukrywa się jedna z najciekawszych historii polskiego wybrzeża.

Tajemnicza konstrukcja

Konstrukcja stercząca z wody, częściowo porośnięta roślinnością, jest zdecydowanie widoczna z brzegu we wsi Inoujście. Jej przeznaczenie można odgadnąć, obserwując ją za pomocą lornetki lub teleobiektywu, lecz najlepszy sposób, aby to zrobić, to podczas wyprawy kajakiem lub statkiem wycieczkowym.

Co to jest betonowiec?

Betonowiec, o którym mowa, to typ statku konstruowanego podczas wojny. Niemcy postanowili budować okręty transportowe z żelazobetonu, oszczędzając cenną stal na działa i amunicję. Pomimo że nie byli pionierami w tej dziedzinie – takie jednostki pływające powstawały już w XIX wieku – to wykorzystali francuski pomysł w realiach wojennych.

Budowa okrętu

W 1942 r. utworzono specjalny wydział powołany do budowy statków betonowych, noszący bardzo oryginalną nazwę: Wydział Specjalny – Budownictwo Statków Betonowych (Sonderausschuss Betonschiffbau). Na jego czele stanął inżynier Ulrich Finsterwalder. Okręty powstawały w stoczni w Darłowie.

Okręty z racji ogromnej przestrzeni ładunkowej były wykorzystywane do transportu benzyny syntetycznej z fabryki w Policach.

Statek z jeziora Dąbie

90-metrowy statek z jeziora Dąbie został odholowany do obecnego miejsca, kiedy doznał uszkodzeń w wyniku bombardowania. Głębokie ślady po pociskach odsłaniają żelazny szkielet zalewany betonem.

Betonowiec jako atrakcja regionu

Dziś betonowiec stanowi dużą atrakcję regionu. Można nawet wejść na pokład po stalowej drabince, jest to jednak dość niebezpieczne, gdyż łatwo stamtąd runąć do zalanej wodą ładowni.

Kilka lat temu jednostka była wykorzystywana do organizacji wydarzeń kulturalnych – koncertów jazzowych i muzyki klasycznej dla żeglarzy. Na okręcie ustawiono scenę muzyczną, podłączono oświetlenie, a publiczność na pokładach jachtów słuchała jazzowej interpretacji utworów Chopina.

Szkoda, że takie koncerty nie odbywają się cyklicznie. Bez wątpienia betonowiec ma swój niepowtarzalny urok i stanowi fascynujący element krajobrazu jeziora Dąbie, który przyciąga zarówno miłośników historii, jak i przyrody.

Okręt betonowy na jeziorze Dąbie
Okręt betonowy na jeziorze Dąbie

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce