Morze Bałtyckie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

by szczypior
781 views
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – atrakcje turystyczne.

Jest to unikatowy zespół muzealny, którego główną misją jest gromadzenie i prezentacja zbiorów związanych z tradycją Wojska Polskiego, historii wojskowości w ogóle oraz dokumentacja historii Kołobrzegu i Pomorza Zachodniego. Muzeum powstało w 1963 r. dzięki inicjatywie charyzmatycznego kołobrzeskiego nauczyciela – Jana Frankowskiego. Do dziś zgromadzono tu astronomiczną liczbę blisko 18 000 eksponatów, w tym wiele unikatowych, jak niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, prawdziwy miecz krzyżacki czy radzieckie katiusze. Wyjątkowa w skali świata jest olbrzymia kolekcja pocisków z różnych epok. Muzeum prowadzi też prężnie działalność edukacyjną. Rocznie ekspozycje ogląda zawrotna liczba 130 000 zwiedzających, co stawia tę placówkę w rzędzie najlepszych muzeów w kraju. Obok licznych wystaw czasowych, na uwagę zasługują trzy ekspozycje stałe:

Dzieje Oręża Polskiego

Stała wystawa przedstawiająca historię polskiej wojskowości od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych. Obok kameralnych zbiorów dokumentów, uzbrojenia i umundurowania, prawdziwą furorę zwłaszcza wśród młodszych gości robi część plenerowa wystawy, gdzie można obejrzeć z bliska 70 samolotów, śmigłowców, czołgów i przeróżnych dział oraz skansen morski.

Dzieje Kołobrzegu

To z kolei pasjonująca wystawa przenosząca zwiedzających na wycieczkę po historii miasta, od czasów średniowiecznego grodu, przez XIX-wieczną twierdzę aż po rozwój kurortu w czasach współczesnych. Prezentowane są atrakcyjne makiety, bogate zbiory archeologiczne, dokumentacyjne a także liczne dzieła sztuki.

Zbiory metrologiczne

Jest to bogata i jedna z nielicznych w Polsce kolekcja różnorodnych przyrządów pomiarowych. Największą częścią jest zbiór wag z różnych epok, a najważniejszym eksponatem jest oryginalna, , kołobrzeska waga ratuszowa z 1680 r. o udźwigu 500 kg.

Kołobrzeg – co warto zobaczyć

 • Molo w Kołobrzegu

Koniecznie trzeba odwiedzić molo, które znajduje się obok sanatorium Bałtyk i ma 220 metrów długości i 9 metrów szerokości, a na jego końcu znajduje się przystań dla statków wycieczkowych. Warto odwiedzić je również nocą, gdyż całe molo po remoncie zostało wzbogacone o piękne iluminacje !

Promenada jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i turystów. Wzdłuż promenady znajduje się wiele punktów gastronomicznych, sklepów z pamiątkami oraz punktów z atrakcjami dla dzieci. Jest to serce Kołobrzegu.

Modernistyczny pomnik upamiętniający symboliczne Zaślubiny Polski z 18 marca 1945 roku, odsłonięty 3 listopada 1963 roku.

 • Muzeum Oręża Polskiego Kołobrzeg

W muzeum znajdują się zbiory pochodzące z badań wykopaliskowych na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu.

Miasto Myszy to wyjątkowe miejsce w Polsce, które odczarowuje te małe gryzonie, przedstawiając je jako zwierzęta domowe, inteligentne, niezwykle zwinne i takie, w których można się po prostu zakochać.

Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu to wspaniałe miejsce na rodzinny wypoczynek. W jednym miejscu będziecie mieli okazję przyjrzeć się dziesiątkom realistycznych figur woskowych znanych osób show-biznesu. Jeśli lubisz figury woskowe, to Kołobrzeg jest miejscem, do którego powinieneś pojechać!

Latarnia Morska w Kołobrzegu została wybudowana w 1945 roku na Forcie Ujście. Ma wysokość 26 metrów i zasięg światła 16 mil morskich. Czynna w sezonie jest czynna codziennie od 10.00 do zachodu słońca. Warto pokonać 109 stopni i znaleźć się na tarasie widokowym, z którego rozciąga się wspaniała panorama Kołobrzegu. W podziemiach latarni funkcjonuje muzeum minerałów. W muzeum eksponowanych jest kilkaset minerałów z różnych zakątków świata.

Nowożytne miasto-twierdza powstałe w XVII wieku poprzez rozbudowę i modernizację fortyfikacji Kołobrzegu. Twierdza została założona w 1653 roku. Uległa likwidacji jako twierdza lądowa w 1872 roku, zaś jako twierdza morska w 1887 roku.

Pomnik upamiętnia szlachetną ofiarę polskich kobiet, które dzielnie walczyły w szeregach polskiej armii, szczególnie w czasie bitwy pod Kołobrzegiem.

Skansen morski to Oddział Muzeum Oręża Polskiego. Znajdują się tutaj liczne pamiątki związane z szeroko pojętymi jednostkami wojskowymi pływającym. Obecnie można zwiedzać dwa kompletne obiekty . Mnóstwo jest pamiątek jak niegdyś walczono. Jesteś miłośnikiem militariów, to jest miejsce na pewno dla Ciebie.

Baszta Lontowa w Kołobrzegu – jedna z dwóch zachowanych baszt średniowiecznych w Kołobrzegu. Baszta Lontowa jest jedynym obiektem średniowiecznego systemu obronnego miasta, który przetrwał do dnia dzisiejszego w całości.

Bazylika Mariacka w Kołobrzegu jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w mieście. Jej historia ma swoje początki w XIV wieku, kiedy to zaczęto ją budować – w ciągu kolejnych dwóch stuleci była przebudowywana.

Ten neogotycki budynek może przypominać zamek, ale nie jest to budowla warowna. Budynek pochodzi z XIX wieku. Zwiedzanie nie powinno ograniczać się tylko do wyglądu zewnętrznego. Najciekawsze rzeczy znajdują się w środku. Obecnie mieszczą się tutaj instytucje kulturalne i urzędy.

Muzeum Oręża Polskiego to niesamowite miejsce. Jeśli jesteś pasjonatem historii wojskowości lub masz członków rodziny, którzy są, to jest to zdecydowanie świetne miejsce do odwiedzenia! Muzeum oferuje zwiedzającym niesamowitą podróż w czasie, z bronią od toporów po współczesne odrzutowce na wystawie.

Kołobrzeg – atrakcje, ciekawe miejsca w okolicy, co warto zobaczyć

Grzybowo – atrakcje miejscowości:

 • plaża w Grzybowie
 • szlaki piesze i rowerowe

Dźwirzyno – atrakcje miejscowości:

 • port w Dźwirzynie
 • centrum sportowe
 • Jezioro Resko Przymorskie
 • kościół

Rogowo – atrakcje miejscowości:

 • Jezioro Resko Przymorskie
 • skansen wojskowy

Ustronie Morskie – atrakcje miejscowości:

 • jeszcze jedno miasteczko z Dzikiego Zachodu
 • Skansen Chleba
 • wiekowe dęby

Zdjęcia Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty

ZObacz również