Strona główna » Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie

by szczypior
130 views
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie: Perła Pomorza

Muzeum Narodowe w Szczecinie to fascynujące miejsce pełne historii, kultury i sztuki. Położone na malowniczych Wałach Chrobrego, muzeum jest domem dla niezliczonych skarbów i pamiątek z różnych okresów historii, przyciągając rokrocznie tysiące odwiedzających.

Powstanie i rozwój Muzeum Narodowego w Szczecinie

Działalność Muzeum Narodowe w Szczecinie rozpoczęła się w roku 1945 jako Muzeum Miejskie, założone z inicjatywy Kazimierza Haski, wybitnego rzeźbiarza i konserwatora zabytków. W 1970 roku placówka otrzymała status Muzeum Narodowego, a dziś zgromadziła już 150 tysięcy eksponatów i posiada oddziały w sześciu miejscach.

Gmach Główny, majestatyczny budynek z 1911 roku zaprojektowany przez Wilhelma Meyera-Schwartau, jest sercem muzeum. Jest to miejsce, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością, a sztuka ludowa, morska oraz nowoczesna są dostępne dla wszystkich odwiedzających. Wśród niezliczonych wystaw, jakie można tu obejrzeć, szczególnie warte uwagi są ekspozycje “Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów” oraz „W afrykańskiej wiosce”.

Galeria Sztuki Dawnej – odzwierciedlenie złotego wieku Pomorza

W Pałacu Sejmu Stanów Pomorskich, przy ul. Staromłyńskiej 27, mieści się Galeria Sztuki Dawnej, gdzie możemy podziwiać eksponaty kultury dworskiej, religijnej i miejskiej. Wśród nich najcenniejsze są z pewnością te związane z „Złotym wiekiem Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”.

Muzeum Sztuki Współczesnej – platforma dla nowoczesnej sztuki

Muzeum Sztuki Współczesnej, mieszczące się przy ul. Staromłyńskiej 1, jest wyjątkowym miejscem promującym współczesną sztukę polską i zagraniczną. Ponad 5 tysięcy dzieł sztuki, zarówno malarstwa, grafiki, rysunku, jak i rzeźby, są tu zgromadzone.

Muzeum Historii Szczecina – podróż przez czas

Muzeum Historii Szczecina, zlokalizowane w gotyckim Ratuszu Staromiejskim, pozwala zwiedzającym zanurzyć się w bogatą historię miasta, począwszy od najdawniejszych dziejów, poprzez panowanie dynastii Gryfitów, aż po włączenie Szczecina do Polski w 1945 r.

Centrum Dialogu “Przełomy” – kontrowersyjne tematy w sferze publicznej

Centrum Dialogu „Przełomy” to wyjątkowe miejsce, które pełni funkcję „miejsca spotkań i debat dotyczących kontrowersyjnych tematów, związanych z najnowszą historią Szczecina, Pomorza, Polski i świata”.

W skrócie, Muzeum Narodowe w Szczecinie to nie tylko instytucja kultury, ale prawdziwa perła Pomorza, która zachwyca zarówno swymi zabytkowymi gmachami, jak i bogactwem eksponatów. To miejsce, które każdy miłośnik historii, kultury i sztuki powinien odwiedzić, odkrywając jednocześnie nieskończone skarby Szczecina.

Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Related Articles

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty

ZObacz również