Latarnia Latarnia Morska w Czołpinie

Latarnia Morska w Czołpinie

Latarnia Morska Czołpino

by szczypior
732 views
Latarnia Morska w Czołpinie

Latarnia Morska Czołpino: Znacząca atrakcja Słowińskiego Parku Narodowego

Wyjątkowe umiejscowienie

Latarnia Czołpino, jedna z nielicznych latarni oddalona od skupisk ludzkich, jest położona 1000 metrów od brzegu, pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy, bezpośrednio w sercu Słowińskiego Parku Narodowego. Wznosi się na wysokość 25 metrów na zalesionej wydmie, osiągając 55 m n.p.m.

Wędrówka przez naturalne piękno

Aby dotrzeć do latarni, turyści muszą pokonać półtorakilometrowy spacer przez dziko rosnący las. Widok z tarasu latarni na przyrodę parku – ruchome wydmy, jeziora przybrzeżne, Łebsko i Gardno, oraz mierzeję oddzielającą jezioro Łebsko od morza – to jednak nagroda, która zdecydowanie wynagradza ten trud.

Historia i konstrukcja

Latarnia morska Czołpino została wybudowana w latach 1872-75 z cegły, na kamiennej podstawie o średnicy 9 m. Pierwotnie, źródłem światła był olej, a elektryczność została podłączona dopiero w latach trzydziestych XX w. Ze względu na pobliską Rakietową Jednostkę Wojskową, latarnia została udostępniona do zwiedzania dopiero w latach 90. Obecnie stanowi idealne miejsce do podziwiania przyrody Słowińskiego Parku Narodowego.

Okoliczne atrakcje

Odwiedzając latarnię, warto zobaczyć także inne atrakcje w najbliższej okolicy: ruchome wydmy czołpińskie, lasy w parku, piękne plaże w SPN oraz poznać historię dawnego życia mieszkańców tych ziem w Muzeum Wsi Słowińskiej w pobliskich Klukach.

Latarnia Morska w Czołpinie
Latarnia Morska w Czołpinie

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce