Miasta Koszalin

Koszalin

by szczypior
501 views

Koszalin – atrakcje turystyczne.

Koszalin, urokliwie położony w sercu Pomorza Środkowego, zachwyca swym malowniczym krajobrazem. Odległość do morza w linii prostej wynosi zaledwie 6 km, a miasto otoczone jest lasami mieszanimi. Przez miasto przepływa rzeka Dzierżęcinka, a na horyzoncie można zobaczyć Chełmską Górę. Mieszkańcy są dumni z tego, że aż 40% powierzchni miasta zajmują lasy, zieleńce i parki. Koszalin może nie słynie z wyjątkowych zabytków architektonicznych, ale jego największym atutem jest spokój, zieleń i czyste powietrze.

Historia Koszalina

Nie jest łatwo ustalić, kiedy dokładnie został założony Koszalin. Jan Długosz, opierając się na kronice wielkopolskiej, wspomina o walkach Bolesława Krzywoustego na Pomorzu w 1170 r., wymieniając wśród zdobytych miast Cosoniensium, utożsamiane z Koszalinem. Na pewno we wczesnym średniowieczu istniała tu osada związana z sanktuarium na Chełmskiej Górze.

W XIII wieku Koszalin należał do dóbr kościelnych – najpierw do klasztoru Cystersów w Białobokach, potem do biskupów kamieńskich. W 1266 roku osada otrzymała z rąk Barnima I prawa miejskie według prawa lubeckiego. Rozwój handlu morskiego doprowadził do konfliktów z Kołobrzegiem, zwłaszcza że w 1457 roku Koszalin został przyjęty do Hanzy. Do 1544 roku miasto było własnością biskupów kamieńskich, a w latach 1544–1650 należało do biskupa ewangelickiego. Po wojnie trzydziestoletniej Koszalin przejęła Brandenburgia, a następnie Prusy. W XVIII wieku produkowano tu między innymi sukno na potrzeby armii pruskiej, co znacznie poprawiło sytuację ekonomiczną mieszkańców.

W XIX wieku Koszalin stał się centrum rejencji pruskiej, stacjonował także pruski garnizon, a rozwijano przemysł. W okresie międzywojennym miasto przeżywało kryzys, z którego zaczęło wychodzić dopiero w 1950 roku, gdy zostało stolicą województwa. Warto zauważyć, że w wyniku wprowadzenia nowego podziału administracyjnego w 1998 roku województwo koszalińskie – jako jedyne spośród 17 – nie zostało ponownie utworzone.

Koszalin atrakcje

 

 

Ciekawe miejsca w pobliżu

Zdjęcia Koszalin

 

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty