Kościół Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żukowie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żukowie

by szczypior
173 views
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żukowie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny: Ponorbertański Zabytek

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najważniejszych zabytków architektury sakralnej. Jego historia oraz cenne wyposażenie przyciągają wielu zwiedzających.

Historia i Architektura

Wzniesiony w XIII wieku, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest jednonawową gotycką świątynią wykonaną z czerwonej cegły. Kolejne wieki przyniosły liczne rozbudowy – szczególnie w XIV i XVII wieku. Mimo wielu zawieruch dziejowych, najazdów i napadów rabunkowych, świątynia zachowała swój oryginalny, unikalny charakter.

Wnętrze Kościoła

Wnętrze kościoła kryje wiele skarbów. Możemy tu podziwiać gotycki krucyfiks, barokową chrzcielnicę, oraz zabytkowe ołtarze pochodzące z różnych okresów. Szczególną uwagę przyciąga renesansowy ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP, będący dziełem pracowni gdańskiego mistrza Hermana Hana. Rzeźbione figury w ołtarzu wyobrażają m.in. apostołów, a także mistrzów życia zakonnego: św. Norberta i św. Augustyna.

Ołtarz Boczny

Za najciekawszy element wyposażenia kościoła uważany jest jednak ołtarz boczny, zwany antwerpskim, łączący cechy stylu gotyckiego i renesansowego. Ołtarz zdobiony jest zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz misternymi rzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne: zewnętrzne sceny odnoszą się do wydarzeń przedstawionych w Starym Testamencie, a wewnętrzne – do życia Chrystusa.

Kompleks Klasztorny

Z kościołem sąsiaduje kompleks ocalałych zabudowań klasztornych, w których mieszczą się m.in. plebania, punkt informacji turystycznej oraz muzeum parafialne. Jest to idealne miejsce dla wszystkich chcących zgłębić historię kościoła i parafii.

Cmentarz Przy Kościele

Na przylegającym do kościoła cmentarzu znajdują się groby związanych z parafią duchownych, a także więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof, zmarłych w Żukowie w czasie Marszu Śmierci w 1945 r.

Podsumowując, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to miejsce, które łączy w sobie wielowiekową historię, cenną architekturę oraz nieocenioną wartość duchową. Bez wątpienia stanowi jedną z najważniejszych atrakcji dla wszystkich, którzy szukają głębszego zrozumienia historii i kultury regionu.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żukowie
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żukowie

Cześć ! Z niecierpliwością czekam na obejrzenie zdjęć i filmów, które wykonacie podczas swojej podróży. Pamiętajcie, aby oznaczać mnie na Waszych postach w mediach społecznościowych, dzięki temu będę mógł podzielić się Waszymi doświadczeniami. Czekam na Wasze relacje:

Facebook:   Facebook

Instagram:  Instagram


O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty

ZObacz również