Kaszuby Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Gniewinie

Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Gniewinie

by szczypior
276 views
Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Gniewinie

Kościół w Gniewinie i jego bogata historia

Kościoły mają w sobie pewną magię i tajemniczość. Znają one historie ludzi, którzy odwiedzali je przez wieki. Taki jest również przypadek kościoła w Gniewinie, wyjątkowej świątyni z bogatą historią i niesamowitą architekturą.

Charakterystyczna architektura kościoła

Kościół w Gniewinie został zbudowany w latach 1870-1872 w stylu neogotyckim. Wykonany z surowej cegły, zdobią go liczne detale neogotyckie. Szczególnie imponujące są ostrołukowe okna, które dodają budynkowi poczucia dużej wysokości.

Białosrebrzyste tarcze herbowe rodziny von Rexin zdobią ściany świątyni, będąc świadectwem jej bogatej historii. W kościele można też podziwiać ołtarz z polskiego kościoła, który obecnie ma swoje miejsce w kościele w Salinie. Ciekawostką są także dzwony z początku XVII wieku.

Wnętrze kościoła

Misa Chrzcielna

Centralnym punktem wnętrza kościoła jest ołtarz oraz chrzcielnica wykonana z piaskowca. Misa chrzcielna przechowywana jest obecnie w archiwum parafialnym, ale sama chrzcielnica jest kluczowym elementem dekoracyjnym kościoła.

Zabytkowe organy

Niesamowite organy, które pochodzą z tego samego okresu co cały budynek kościoła, dodają świątyni wyjątkowej atmosfery. Zamontowane tu po jego wybudowaniu, zachwycają do dziś swoim brzmieniem. Wykonane zapewne w Niemczech, składają się z około 1000 piszczałek.

Wyposażenie kościoła

W nawie kościoła znajduje się 30 ławek oraz 8 na chórze. Ławki są nie tylko miejscem dla wiernych, ale też świadectwem historii tej świątyni. Obecnie, dzięki zamontowanym matom grzewczym, są one także komfortowym miejscem dla parafian.

Architektura zewnętrzna kościoła

Kościół został zbudowany na planie prostokąta z imponującą, trzykondygnacyjną wieżą. Wejście do świątyni prowadzi przez wieżę i nawę do prezbiterium. Gotyckie ostrołuki, które pojawiają się w wielu miejscach, nadają budynkowi strzelistego charakteru. Kościół w Gniewinie jest jednonawowy, a dodatkowym elementem dekoracyjnym jest ceglany fryz, który zdobi okna.

Kościół w Gniewinie to wyjątkowe miejsce z bogatą historią. Jego neogotycka architektura, białosrebrzyste tarcze herbowe oraz zabytkowe organy sprawiają, że jest to jedno z najważniejszych miejsc w regionie. Świątynia jest świadectwem wielu ważnych chwil w życiu mieszkańców Gniewina i zachwyca każdego, kto ma okazję ją odwiedzić.

Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Gniewinie
Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Gniewinie
Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Gniewinie
Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Gniewinie

Cześć ! Z niecierpliwością czekam na obejrzenie zdjęć i filmów, które wykonacie podczas swojej podróży. Pamiętajcie, aby oznaczać mnie na Waszych postach w mediach społecznościowych, dzięki temu będę mógł podzielić się Waszymi doświadczeniami. Czekam na Wasze relacje:

Facebook:   Facebook

Instagram:  Instagram


O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

ZObacz również