Miasta Kołobrzeg

Kołobrzeg

by szczypior
1k views
Kołobrzeg

Kołobrzeg – atrakcje turystyczne.

Kołobrzeg jest to niespełna 50-tysięczne miasto w północno-zachodniej Polsce, w północnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kołobrzeskim, położone na Pomorzu Zachodnim, u ujścia rzeki Parsęty, nad Morzem Bałtyckim. Największa miejscowość uzdrowiskowa na wybrzeżu wiele zawdzięcza soli. W ujściu rzeki Parsęta znajduje się port morski który pełni funkcję: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. W mieście i okolicach występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny.

Osada warzelników istniała tu już. w VII w., a handel solą przyczynił się do bogactwa miasta. W  średniowiecznej i nowożytnej historii Kołobrzegu było kilka polskich epizodów: w 1000 roku Bolesław Chrobry i cesarz Otto III założyli w nim biskupstwo, które przerwało zaledwie kilkanaście lat, Bolesław Krzywousty dwa razy podchodził pod miasto, a w czasie wojen napoleońskich twierdzę Kołobrzeg oblegały m.in. wojska Henryka Dąbrowskiego. W XIX w. dzięki solankom powstało uzdrowisko i znów Kołobrzeg mógł się rozwijać. Na pierwszy rzut oka 50-tysięczne miasto nie wygląda na kurort z tradycjami, ponieważ w czasie ostatniej wojny przetoczył się przez nie front. Nie znaczy to jednak, że pozbawione jest czarujących miejsc i zabytków.

Uzdrowisko Kołobrzeg

W uzdrowisku prowadzone jest leczenie w następujących kierunkach: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych, cukrzyca, otyłość, choroby endokrynologiczne, osteoporoza, choroby skóry. Na terenie uzdrowiska znajdują się udokumentowane następujące naturalne surowce lecznicze zaliczane do kopalin podstawowych: wody lecznicze i podziemne, peloid leczniczy (torf). W Kołobrzegu znajdują się 24 zakłady lecznictwa uzdrowiskowego.

Co warto zobaczyć w Kołobrzegu ?

Molo w Kołobrzegu

Koniecznie trzeba odwiedzić molo, które znajduje się obok sanatorium Bałtyk i ma 220 metrów długości i 9 metrów szerokości, a na jego końcu znajduje się przystań dla statków wycieczkowych. Warto odwiedzić je również nocą, gdyż całe molo po remoncie zostało wzbogacone o piękne iluminacje.

Promenada w Kołobrzegu

Promenada jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i turystów. Wzdłuż promenady znajduje się wiele punktów gastronomicznych, sklepów z pamiątkami oraz punktów z atrakcjami dla dzieci. Jest to serce Kołobrzegu.

Pomnik Zaślubin Polski z morzem w Kołobrzegu

Modernistyczny pomnik upamiętniający symboliczne Zaślubiny Polski z 18 marca 1945 roku, odsłonięty 3 listopada 1963 roku.

Muzeum Oręża Polskiego Kołobrzeg

W muzeum znajdują się zbiory pochodzące z badań wykopaliskowych na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu.

Miasto Myszy w Kołobrzegu

Miasto Myszy to wyjątkowe miejsce w Polsce, które odczarowuje te małe gryzonie, przedstawiając je jako zwierzęta domowe, inteligentne, niezwykle zwinne i takie, w których można się po prostu zakochać.

Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu

Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu to wspaniałe miejsce na rodzinny wypoczynek. W jednym miejscu będziecie mieli okazję przyjrzeć się dziesiątkom realistycznych figur woskowych znanych osób show-biznesu. Jeśli lubisz figury woskowe, to Kołobrzeg jest miejscem, do którego powinieneś pojechać.

Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia Morska w Kołobrzegu została wybudowana w 1945 roku na Forcie Ujście. Ma wysokość 26 metrów i zasięg światła 16 mil morskich. Czynna w sezonie jest czynna codziennie od 10.00 do zachodu słońca. Warto pokonać 109 stopni i znaleźć się na tarasie widokowym, z którego rozciąga się wspaniała panorama Kołobrzegu. W podziemiach latarni funkcjonuje muzeum minerałów. W muzeum eksponowanych jest kilkaset minerałów z różnych zakątków świata.

Twierdza Kołobrzeg

Nowożytne miasto-twierdza powstałe w XVII wieku poprzez rozbudowę i modernizację fortyfikacji Kołobrzegu. Twierdza została założona w 1653 roku. Uległa likwidacji jako twierdza lądowa w 1872 roku, zaś jako twierdza morska w 1887 roku.

Pomnik Sanitariuszki w Kołobrzegu

Pomnik upamiętnia szlachetną ofiarę polskich kobiet, które dzielnie walczyły w szeregach polskiej armii, szczególnie w czasie bitwy pod Kołobrzegiem.

Skansen Morski w Kołobrzegu

Skansen morski to Oddział Muzeum Oręża Polskiego. Znajdują się tutaj liczne pamiątki związane z szeroko pojętymi jednostkami wojskowymi pływającym. Obecnie można zwiedzać dwa kompletne obiekty . Mnóstwo jest pamiątek jak niegdyś walczono. Jesteś miłośnikiem militariów, to jest miejsce na pewno dla Ciebie.

Baszta Lontowa w Kołobrzegu

Baszta Lontowa w Kołobrzegu – jedna z dwóch zachowanych baszt średniowiecznych w Kołobrzegu. Baszta Lontowa jest jedynym obiektem średniowiecznego systemu obronnego miasta, który przetrwał do dnia dzisiejszego w całości.

Katedra w Kołobrzegu

Bazylika Mariacka w Kołobrzegu jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w mieście. Jej historia ma swoje początki w XIV wieku, kiedy to zaczęto ją budować – w ciągu kolejnych dwóch stuleci była przebudowywana.

Ratusz w Kołobrzegu

Ten neogotycki budynek może przypominać zamek, ale nie jest to budowla warowna. Budynek pochodzi z XIX wieku. Zwiedzanie nie powinno ograniczać się tylko do wyglądu zewnętrznego. Najciekawsze rzeczy znajdują się w środku. Obecnie mieszczą się tutaj instytucje kulturalne i urzędy.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Muzeum Oręża Polskiego to niesamowite miejsce. Jeśli jesteś pasjonatem historii wojskowości lub masz członków rodziny, którzy są, to jest to zdecydowanie świetne miejsce do odwiedzenia! Muzeum oferuje zwiedzającym niesamowitą podróż w czasie, z bronią od toporów po współczesne odrzutowce na wystawie.

Kołobrzeg – atrakcje, ciekawe miejsca w okolicy, co warto zobaczyć

Ustronie Morskie – co warto zobaczyć

 • Plaża Ustronie Morskie
 • Molo spacerowe w Ustroniu Morskim
 • Skansen chleba w Ustroniu Morskim
 • Najstarsze dęby w Polsce

Grzybowo- co warto zobaczyć

 • Jezioro Resko Przymorskie

Białogard- co warto zobaczyć

 • fragmenty średniowiecznych murów miejskich,
 • zbiór pamiątek prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego

Koszalin- co warto zobaczyć

Dźwirzyno – co warto zobaczyć

 • Port w Dźwirzynie
 • Jezioro Resko Przymorskie

Rogowo – co warto zobaczyć

 • Fort Rogowo

Mrzeżyno – co warto zobaczyć

 • port,
 • możliwość spływów kajakowych,
 • kino,
 • aquapark;

Zdjęcia Kołobrzeg

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty