Strona główna » Kołobrzeg

Kołobrzeg

by szczypior

Kołobrzeg – atrakcje turystyczne.

Kołobrzeg jest to niespełna 50-tysięczne miasto w północno-zachodniej Polsce, w północnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kołobrzeskim, położone na Pomorzu Zachodnim, u ujścia rzeki Parsęty, nad Morzem Bałtyckim. Największa miejscowość uzdrowiskowa na wybrzeżu wiele zawdzięcza soli. W ujściu rzeki Parsęta znajduje się port morski który pełni funkcję: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. W mieście i okolicach występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny.

Osada warzelników istniała tu już. w VII w., a handel solą przyczynił się do bogactwa miasta. W  średniowiecznej i nowożytnej historii Kołobrzegu było kilka polskich epizodów: w 1000 roku Bolesław Chrobry i cesarz Otto III założyli w nim biskupstwo, które przerwało zaledwie kilkanaście lat, Bolesław Krzywousty dwa razy podchodził pod miasto, a w czasie wojen napoleońskich twierdzę Kołobrzeg oblegały m.in. wojska Henryka Dąbrowskiego. W XIX w. dzięki solankom powstało uzdrowisko i znów Kołobrzeg mógł się rozwijać. Na pierwszy rzut oka 50-tysięczne miasto nie wygląda na kurort z tradycjami, ponieważ w czasie ostatniej wojny przetoczył się przez nie front. Nie znaczy to jednak, że pozbawione jest czarujących miejsc i zabytków.

Uzdrowisko Kołobrzeg

W uzdrowisku prowadzone jest leczenie w następujących kierunkach: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych, cukrzyca, otyłość, choroby endokrynologiczne, osteoporoza, choroby skóry. Na terenie uzdrowiska znajdują się udokumentowane następujące naturalne surowce lecznicze zaliczane do kopalin podstawowych: wody lecznicze i podziemne, peloid leczniczy (torf). W Kołobrzegu znajdują się 24 zakłady lecznictwa uzdrowiskowego.

Co warto zobaczyć w Kołobrzegu

Kołobrzeg – co warto zobaczyć

 • Molo w Kołobrzegu

Koniecznie trzeba odwiedzić molo, które znajduje się obok sanatorium Bałtyk i ma 220 metrów długości i 9 metrów szerokości, a na jego końcu znajduje się przystań dla statków wycieczkowych. Warto odwiedzić je również nocą, gdyż całe molo po remoncie zostało wzbogacone o piękne iluminacje.

Promenada jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i turystów. Wzdłuż promenady znajduje się wiele punktów gastronomicznych, sklepów z pamiątkami oraz punktów z atrakcjami dla dzieci. Jest to serce Kołobrzegu.

Modernistyczny pomnik upamiętniający symboliczne Zaślubiny Polski z 18 marca 1945 roku, odsłonięty 3 listopada 1963 roku.

 • Muzeum Oręża Polskiego Kołobrzeg

W muzeum znajdują się zbiory pochodzące z badań wykopaliskowych na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu.

Miasto Myszy to wyjątkowe miejsce w Polsce, które odczarowuje te małe gryzonie, przedstawiając je jako zwierzęta domowe, inteligentne, niezwykle zwinne i takie, w których można się po prostu zakochać.

Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu to wspaniałe miejsce na rodzinny wypoczynek. W jednym miejscu będziecie mieli okazję przyjrzeć się dziesiątkom realistycznych figur woskowych znanych osób show-biznesu. Jeśli lubisz figury woskowe, to Kołobrzeg jest miejscem, do którego powinieneś pojechać.

Latarnia Morska w Kołobrzegu została wybudowana w 1945 roku na Forcie Ujście. Ma wysokość 26 metrów i zasięg światła 16 mil morskich. Czynna w sezonie jest czynna codziennie od 10.00 do zachodu słońca. Warto pokonać 109 stopni i znaleźć się na tarasie widokowym, z którego rozciąga się wspaniała panorama Kołobrzegu. W podziemiach latarni funkcjonuje muzeum minerałów. W muzeum eksponowanych jest kilkaset minerałów z różnych zakątków świata.

Nowożytne miasto-twierdza powstałe w XVII wieku poprzez rozbudowę i modernizację fortyfikacji Kołobrzegu. Twierdza została założona w 1653 roku. Uległa likwidacji jako twierdza lądowa w 1872 roku, zaś jako twierdza morska w 1887 roku.

Pomnik upamiętnia szlachetną ofiarę polskich kobiet, które dzielnie walczyły w szeregach polskiej armii, szczególnie w czasie bitwy pod Kołobrzegiem.

Skansen morski to Oddział Muzeum Oręża Polskiego. Znajdują się tutaj liczne pamiątki związane z szeroko pojętymi jednostkami wojskowymi pływającym. Obecnie można zwiedzać dwa kompletne obiekty . Mnóstwo jest pamiątek jak niegdyś walczono. Jesteś miłośnikiem militariów, to jest miejsce na pewno dla Ciebie.

 

Baszta Lontowa w Kołobrzegu – jedna z dwóch zachowanych baszt średniowiecznych w Kołobrzegu. Baszta Lontowa jest jedynym obiektem średniowiecznego systemu obronnego miasta, który przetrwał do dnia dzisiejszego w całości.

Bazylika Mariacka w Kołobrzegu jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w mieście. Jej historia ma swoje początki w XIV wieku, kiedy to zaczęto ją budować – w ciągu kolejnych dwóch stuleci była przebudowywana.

Ten neogotycki budynek może przypominać zamek, ale nie jest to budowla warowna. Budynek pochodzi z XIX wieku. Zwiedzanie nie powinno ograniczać się tylko do wyglądu zewnętrznego. Najciekawsze rzeczy znajdują się w środku. Obecnie mieszczą się tutaj instytucje kulturalne i urzędy.

Muzeum Oręża Polskiego to niesamowite miejsce. Jeśli jesteś pasjonatem historii wojskowości lub masz członków rodziny, którzy są, to jest to zdecydowanie świetne miejsce do odwiedzenia! Muzeum oferuje zwiedzającym niesamowitą podróż w czasie, z bronią od toporów po współczesne odrzutowce na wystawie.

Kołobrzeg – atrakcje, ciekawe miejsca w okolicy, co warto zobaczyć

Ustronie Morskie

 • Plaża Ustronie Morskie
 • Molo spacerowe w Ustroniu Morskim
 • Skansen chleba w Ustroniu Morskim
 • Najstarsze dęby w Polsce

Grzybowo

 • Jezioro Resko Przymorskie

Białogard

 • fragmenty średniowiecznych murów miejskich,
 • zbiór pamiątek prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego

Koszalin

Dźwirzyno

 • Port w Dźwirzynie
 • Jezioro Resko Przymorskie

Rogowo

 • Fort Rogowo

Mrzeżyno

 • port,
 • możliwość spływów kajakowych,
 • kino,
 • aquapark;

Zdjęcia Kołobrzeg

Powiązane artykuły

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

ZObacz również