Kaszuby Kołczygłowy: Klejnot Pomorza Zachodniego

Kołczygłowy: Klejnot Pomorza Zachodniego

by szczypior
135 views
Jezioro Wicko Wielkie

Odkrywając Kołczygłowy: Klejnot Pomorza Zachodniego

Kołczygłowy, zlokalizowane w malowniczym regionie Pomorza Zachodniego, są miejscem, które tętni historią i naturalnym pięknem. Nieopodal miejscowości Borzytuchom, odkryjemy te nieco uśpione, ale pełne historii tereny. Zanurzmy się w fascynującej historii i bogactwie kultury tego wyjątkowego miejsca.

Szachulcowy Kościół: Świadkowie Wieków

Kościół w Kołczygłowach to prawdziwa perła architektoniczna. Jego historia nierozerwalnie łączy się z historią słynnego kanclerza Niemiec, Otto von Bismarcka, który tu zawarł związek małżeński z Johanną von Puttkamer w 1847 roku. Warto zwrócić uwagę na bogatą ornamentykę i szachulcową konstrukcję tego miejsca. Niestety, oryginalny kościół z 1821 roku uległ zniszczeniu w pożarze w 2001 roku, ale jego duch i piękno zostały przywrócone rok później, kiedy zrekonstruowano go, zachowując wiernie pierwotny styl.

W jego wnętrzu znajdziemy niezwykłą rzeźbę przedstawiającą Jezusa, wykonaną z 800-letniego drzewa oliwnego. To prawdziwe dzieło sztuki, które zdecydowanie przyciąga uwagę swoją detalicznością i bogactwem formy.

Długowieczność Rodu Puttkamerów

Historia rodu Puttkamerów jest nierozerwalnie związana z Kołczygłowami. Ten arystokratyczny ród, którego korzenie sięgają średniowiecza, na przełomie XIII i XIV wieku zdecydował się zmienić swoje nazwisko z trudniejszego do wymówienia Święca, aby ułatwić życie Krzyżakom. Byli oni właścicielami okolicznych ziem przez wiele stuleci, a ich wpływ na region jest widoczny do dziś.

Kołczygłowy: Kronika Wiecznej Historii

Kołczygłowy to nie tylko kościół i związana z nim historia. To miejsce z bogatą kroniką, której pierwsze wzmianki pochodzą z 1374 roku, gdy ziemie te stały się własnością Bogusza Puttkamera. Wówczas już istniała parafia kołczygłowska, co świadczy o głębokich korzeniach chrześcijaństwa w tym regionie.

Naturalne Piękno Kołczygłów

Kołczygłowy to również miejsce, gdzie natura jest w harmonii z historią. Otoczone są bujnymi lasami i malowniczymi jeziorami, oferując nieograniczone możliwości dla miłośników przyrody. Warto zanurzyć się w ich niezwykłej florze i faunie, która stanowi idealne tło dla historycznej atmosfery miejsca.


Hej! Z przyjemnością przeglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego zachęcam do oznaczania mnie na mediach społecznościowych.

Facebook:   @niesamowitepomorze
Instagram:  niesamowitepomorzepl


O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

ZObacz również