Mierzeja Wiślana Atrakcje w Kątach Rybackich i okolicy

Atrakcje w Kątach Rybackich i okolicy

by szczypior
902 views
Plaża w Kątach Rybackich

Atrakcje w Kątach Rybackich i okolicy

Kąty Rybackie to stara osada rybacka położona na drodze nr 501 między Krynicą Morską i Stegną. Została założona w połowie XVII wieku, a pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w 1680 roku. W tamtym czasie angielski kupiec Wilhelm Ramsey wybudował dworek, a z czasem osiedlili się tu rybacy. W 1780 roku powstała karczma dla nich. W 1808 roku Kąty wyodrębniły się jako osobna wieś i zaczęły wzmacniać kontakty handlowe z Gdańskiem. W latach 1920-1925 linia kolejki wąskotorowej połączyła Stegnę i Sztutowo z Krynicą Morską, co przyciągnęło coraz więcej letników do Kątów.

Plaża w Kątach Rybackich

Plaża w Kątach Rybackich

Muzeum Zalewu Wiślanego

Muzeum Zalewu Wiślanego jest miejscem, które pozwala na głębsze zrozumienie i poznanie historii okrętownictwa i rybołówstwa na tych terenach. Jego ekspozycja jest unikalna i pokazuje różnorodność sprzętu i łodzi, których używano do połowu ryb. Muzeum jest znakomitym miejscem dla miłośników historii i kultury, którzy chcą poznać tę dziedzinę w większym stopniu.

Muzeum Zalewu Wiślanego

Muzeum Zalewu Wiślanego

Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej w Kątach Rybackich

Rezerwat Kormoranów jest jednym z największych tego typu miejsc w Europie i stanowi ważne siedlisko dla tych ptaków. W rezerwacie można zobaczyć setki kormoranów, które zakładają swoje gniazda w lasach na terenie rezerwatu. Jednak las jest silnie zniszczony przez ptasie odchody, co jest toksyczne dla wielu roślin.

Aby dotrzeć do rezerwatu, należy iść ścieżką wyznaczoną z okolic ostatniego przystanku w Kątach Rybackich (ul. Brzozowa) przez las w kierunku plaży. Można też dojść do rezerwatu plażą w kierunku Sztutowa. Rezerwat jest dobrze oznakowany i posiada wyznaczone ścieżki, które umożliwiają bezpieczne zwiedzanie. Warto odwiedzić ten rezerwat, aby podziwiać piękno i różnorodność kormoranów w ich naturalnym środowisku.

Ławeczka Rybaka w Kątach Rybackich

Ławeczka Rybaka to pomnik symbolizujący dumę i tradycję rybacką w Kątach Rybackich. Jest on umieszczony w pobliżu portu rybackiego i jest popularnym miejscem do spędzania czasu i podziwiania pięknej panoramy Zalewu Wiślanego. To dzieło sztuki, które zachwyca swoim wyglądem i przesłaniem. Zaleca się odwiedzenie tego miejsca, aby poczuć ducha tradycji rybackiej w Kątach Rybackich.

Muzeum Bursztynu w Stegnie

W Stegnie znajduje się prywatne muzeum bursztynu, które oferuje wystawę pięknych eksponatów z bursztynu z prywatnej kolekcji Wojciecha Głodzika, specjalisty i pasjonata bursztynu. W muzeum można poznać historię Bursztynowej Komnaty, zobaczyć owady zatopione w bursztynie oraz dowiedzieć się o procesie przetwarzania żywicy w bursztyn.

Muzeum Stutthof

Sztutowo było niemieckim obozem pracy i zagłady, który działał w latach 1939-1945. W obozie przetrzymywano 110 000 więźniów, z których 65 000 zginęło. Muzeum Stutthof w Sztutowie to miejsce upamiętniające tę tragiczną historię. Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne. Muzeum zawiera zabudowania obozu oraz wystawy dokumentujące jego historię. Na terenie muzeum znajdują się też instalacje upamiętniające ofiary, w tym Pomnik Walki i Męczeństwa oraz Forum Narodów.

Muzeum Stutthof

Muzeum Stutthof

Plaża w Krynicy Morskiej

Plaża w Krynicy Morskiej to popularne miejsce do kąpieli i relaksu nad Zatoką Gdańską. Wody Zatoki są cieplejsze niż w innych częściach Bałtyku, co jest atrakcyjne dla kąpiących się w sezonie letnim. Plaża jest dostępna od ulic Korczaka, Bałtyckiej, Morskiej i Marynarzy i charakteryzuje się jasnym, miękkim piaskiem.

Bulwar Radiowej Jedynki w  Stegnie

Bulwar Radiowej Jedynki jest zlokalizowany w Stegnie, tuż obok portu rybackiego. Z bulwaru rozpościera się piękny widok na Morze Bałtyckie. Na bulwarze znajdują się ławeczki nazywane “Lata z Radiem”, “Sygnały Dnia”. Bulwar jest popularnym miejscem spotkań turystów przez cały rok.

Zalew Wiślany

Kąty Rybackie to idealne miejsce dla osób, które kochają aktywny wypoczynek nad wodą. Dzięki swojemu położeniu geograficznemu, miejscowość ta oferuje wspaniałe warunki dla uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo czy windsurfing, zarówno latem, jak i zimą. Zalew Wiślany jest doskonałym miejscem do pływania i uprawiania tych sportów, z ograniczeniem na długość jednostki do 5 metrów. W sezonie można zobaczyć wiele żaglówek na horyzoncie, co dodaje jeszcze więcej uroku temu miejscu.

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty