Kościół Katedra w Kołobrzegu

Katedra w Kołobrzegu

by szczypior
855 views
Bazylika w Kołobrzegu

Katedra w Kołobrzegu – atrakcje turystyczne.

Katedra kołobrzeska zaliczana jest do najwspanialszych zabytków gotyku ceglanego w Polsce. Jest to trójnawowa bazylika, prawdziwe arcydzieło średniowiecznej architektury. Już z daleka uwagę przykuwa potężna, zaskakująco szeroka wieża. Jej nietypowy wygląd wziął się stąd, że dwie pierwotne wieże połączono w jeden masyw za pomocą łącznika wzmacniającego całą konstrukcję. Uważny obserwator zauważy wystające z murów kule armatnie, wbudowywane przez dawnych mieszkańców na pamiątkę ważnych, zwycięskich dla Kołobrzegu bitew. Do środka prowadzi ogromny, wielouskokowy portal. Górne piętra wieży były po wojnie pierwszą siedzibą tutejszego Muzeum Oręża Polskiego. Po wejściu do środka naszym oczom ukazuje się niezwykły widok. Widać bowiem wyraźnie gołym okiem, że południowy rząd filarów jest odchylony od pionu. Świątynia została zbudowana na dość grząskim gruncie i już w pierwszych wiekach swego istnienia zaczęła się przechylać w różne strony. Na sklepieniach w przedsionku oraz na jednym z filarów możemy podziwiać oryginalne gotyckie polichromie, unikatowe na Pomorzu. Warto też zwrócić uwagę, że jest to jedyny na Pomorzu kościół z pięcioma nawami. Dzisiejsze wnętrze Katedry zaskakuje widzów niezwykle bogatym, zabytkowym wyposażeniem, które zostało ocalone z zawieruchy wojennej przez ostatniego ewangelickiego pastora Paula Hinza. Dzięki jego zapobiegliwości katedralne zbiory sztuki dorównują dziś niejednemu muzeum. W nawie południowej stoi olbrzymi siedmioramienny świecznik z 1327 r., jeden z największych na świecie. To wspaniałe dzieło Jana Apengetera, przypominające nieco żydowską menorę jest przepełnione symboliką chrześcijańską w najlepszym wydaniu artystycznym. pomorze

Kołobrzeg – co warto zobaczyć

 • Molo w Kołobrzegu

Koniecznie trzeba odwiedzić molo, które znajduje się obok sanatorium Bałtyk i ma 220 metrów długości i 9 metrów szerokości, a na jego końcu znajduje się przystań dla statków wycieczkowych. Warto odwiedzić je również nocą, gdyż całe molo po remoncie zostało wzbogacone o piękne iluminacje !

Promenada jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i turystów. Wzdłuż promenady znajduje się wiele punktów gastronomicznych, sklepów z pamiątkami oraz punktów z atrakcjami dla dzieci. Jest to serce Kołobrzegu.

Modernistyczny pomnik upamiętniający symboliczne Zaślubiny Polski z 18 marca 1945 roku, odsłonięty 3 listopada 1963 roku.

 • Muzeum Oręża Polskiego Kołobrzeg

W muzeum znajdują się zbiory pochodzące z badań wykopaliskowych na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu.

Miasto Myszy to wyjątkowe miejsce w Polsce, które odczarowuje te małe gryzonie, przedstawiając je jako zwierzęta domowe, inteligentne, niezwykle zwinne i takie, w których można się po prostu zakochać.

Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu to wspaniałe miejsce na rodzinny wypoczynek. W jednym miejscu będziecie mieli okazję przyjrzeć się dziesiątkom realistycznych figur woskowych znanych osób show-biznesu. Jeśli lubisz figury woskowe, to Kołobrzeg jest miejscem, do którego powinieneś pojechać!

Latarnia Morska w Kołobrzegu została wybudowana w 1945 roku na Forcie Ujście. Ma wysokość 26 metrów i zasięg światła 16 mil morskich. Czynna w sezonie jest czynna codziennie od 10.00 do zachodu słońca. Warto pokonać 109 stopni i znaleźć się na tarasie widokowym, z którego rozciąga się wspaniała panorama Kołobrzegu. W podziemiach latarni funkcjonuje muzeum minerałów. W muzeum eksponowanych jest kilkaset minerałów z różnych zakątków świata.

Nowożytne miasto-twierdza powstałe w XVII wieku poprzez rozbudowę i modernizację fortyfikacji Kołobrzegu. Twierdza została założona w 1653 roku. Uległa likwidacji jako twierdza lądowa w 1872 roku, zaś jako twierdza morska w 1887 roku.

Pomnik upamiętnia szlachetną ofiarę polskich kobiet, które dzielnie walczyły w szeregach polskiej armii, szczególnie w czasie bitwy pod Kołobrzegiem.

Skansen morski to Oddział Muzeum Oręża Polskiego. Znajdują się tutaj liczne pamiątki związane z szeroko pojętymi jednostkami wojskowymi pływającym. Obecnie można zwiedzać dwa kompletne obiekty . Mnóstwo jest pamiątek jak niegdyś walczono. Jesteś miłośnikiem militariów, to jest miejsce na pewno dla Ciebie.

Baszta Lontowa w Kołobrzegu – jedna z dwóch zachowanych baszt średniowiecznych w Kołobrzegu. Baszta Lontowa jest jedynym obiektem średniowiecznego systemu obronnego miasta, który przetrwał do dnia dzisiejszego w całości.

Bazylika Mariacka w Kołobrzegu jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w mieście. Jej historia ma swoje początki w XIV wieku, kiedy to zaczęto ją budować – w ciągu kolejnych dwóch stuleci była przebudowywana.

Ten neogotycki budynek może przypominać zamek, ale nie jest to budowla warowna. Budynek pochodzi z XIX wieku. Zwiedzanie nie powinno ograniczać się tylko do wyglądu zewnętrznego. Najciekawsze rzeczy znajdują się w środku. Obecnie mieszczą się tutaj instytucje kulturalne i urzędy.

Muzeum Oręża Polskiego to niesamowite miejsce. Jeśli jesteś pasjonatem historii wojskowości lub masz członków rodziny, którzy są, to jest to zdecydowanie świetne miejsce do odwiedzenia! Muzeum oferuje zwiedzającym niesamowitą podróż w czasie, z bronią od toporów po współczesne odrzutowce na wystawie.

Kołobrzeg – atrakcje, ciekawe miejsca w okolicy, co warto zobaczyć

Grzybowo – atrakcje miejscowości:

 • plaża w Grzybowie
 • szlaki piesze i rowerowe

Dźwirzyno – atrakcje miejscowości:

 • port w Dźwirzynie
 • centrum sportowe
 • Jezioro Resko Przymorskie
 • kościół

Rogowo – atrakcje miejscowości:

 • Jezioro Resko Przymorskie
 • skansen wojskowy

Ustronie Morskie – atrakcje miejscowości:

 • jeszcze jedno miasteczko z Dzikiego Zachodu
 • Skansen Chleba
 • wiekowe dęby

Zdjęcia Bazylika w Kołobrzegu

Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu
Bazylika w Kołobrzegu

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

ZObacz również