Strona główna » Godętowo – Wieś Pełna Tajemnic

Godętowo – Wieś Pełna Tajemnic

by szczypior
27 views
Pałac w Godętowie

Godętowo – Wieś Pełna Tajemnic

Godętowo, położone około 9 km na wschód od Lęborka, to jedna z najstarszych wsi na Pomorzu. Nie tylko historia, ale i kultura tego miejsca są fascynujące. Właśnie tutaj możemy znaleźć ślady dawnych wierzeń Kaszubów, które są niezwykle ciekawym elementem kultury regionu.

Dawne Wierzenia Kaszubów: Bogowie i Duchy

Kaszubi czcili ponad 30 bóstw, ale niestety, brak źródeł pisanych sprawia, że wiedza o pradawnej kaszubskiej mitologii jest niewielka. Znane są jednak odniesienia do Perona (Paróna) i Welesa, a także do duchów dobra i zła, Dôlëbóg i Dôlëszók. Warto zwrócić uwagę na kaszubskiego boga wiosny – Jastrzëbòga, który był utożsamiany ze zmartwychwstałym Chrystusem.

Duchy i Demony w Opowieściach Kaszubskich

Nie tylko bogowie, ale i duchy, upiory oraz demony są obecne w kaszubskiej kulturze. Klëniôcz, odpowiedzialny za kradzieże, czy Borowa Cotka, opiekuńczy duch lasu, to tylko niektóre z nich. Dla turystów, którzy nie są zaznajomieni z tą kulturą, te elementy mogą być trudne do zauważenia.

Godętowo w Historii: Od Goddentów do Dzisiaj

Godętowo to jedna z najstarszych wsi wymienionych w pisemnym dokumencie – Gòdãtòwò. W 1284 r. książę pomorski Mściwoj ofiarował majątek Bożejowi jako nagrodę za zasługi bojowe jego ojca. W XIX w. dwór w Godętowie został znacząco rozbudowany i w dobrym stanie doczekał do II wojny światowej.

Rezerwaty Przyrodnicze w Okolicach Godętowa

Kilometr na wschód od Godętowa znajdują się dwa rezerwaty: Wielistowskie Źródliska i Wielistowskie Łęgi. Są to miejsca o wyjątkowej wartości przyrodniczej, gdzie można znaleźć rzadkie gatunki flory i fauny.

Jelenia Góra: Najwyższe Wzniesienie na Kaszubach

Nieopodal Godętowa znajduje się Jelenia Góra, najwyższe wzniesienie na Kaszubach. Zbudowana w 2018 r. wieża widokowa umożliwia podziwianie szerokiej panoramy regionu.

Godętowo
Godętowo
Pałac w Godętowie
Pałac w Godętowie

Hej! Z przyjemnością przeglądam zdjęcia i filmy moich czytelników, dlatego zachęcam do oznaczania mnie na mediach społecznościowych.

Facebook:   @niesamowitepomorze
Instagram:  niesamowitepomorzepl


Related Articles

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty