Pomorskie Gmina Lipnica

Gmina Lipnica

by szczypior
1k views

Rezerwat faunistyczny Ostrów Trzebielski – atrakcje turystyczne

Gmina Lipnica położona jest w powiecie bytowskim w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego, graniczy z gminami: Bytów, Studzienice, Brusy, Chojnice, Konarzyny, Przechlewo, Miastko, Koczała i Tuchomie. Jest oddalona ok. 20 km od miasta powiatowego Bytowa, ok. 40 km od Chojnic, 75 km od morza, ok. 120 km od miasta wojewódzkiego – Gdańska (woj. pomorskie), 140 km od Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie) i około 390 km od Warszawy.
W skład gminy wchodzi 15 sołectw: Borowy Młyn, Borzyszkowy, Brzeźno Szlacheckie, Brzozowo, Gliśno Wielkie, Kiedrowice, Lipnica, Luboń, Łąkie, Mielno, Ostrowite, Osusznica, Prądzona, Wojsk, Zapceń. Tereny gminy Lipnica zaliczane są do grupy etnicznej Kaszub zwanej Gochami. Do dziś zachował się język i kultura kaszubska. Pierwotnie teren Gochów był porośnięty mieszaną puszczą, co pozostawiło ślad w nazwach miejscowości: Lipnica, Brzeźno, Brzozowo, Łąkie, Borowy. Mało atrakcyjne tereny dla rolnictwa przesądziły o specyficznym typie osadniczym. Na Gochach bowiem zachowała się rozdrobniona własność w szlacheckich zaściankach, sięgająca swoimi korzeniami czasów krzyżackich.


Cechą charakterystyczną Gminy jest duże bogactwo jezior. Zajmują one łączną powierzchnię około 1410 ha. Obok jezior występują piękne wzniesienia morenowe i ogromny piaszczysty sandr. Teren gminy Lipnica charakteryzuje się dużymi powierzchniowo i zwartymi kompleksami leśnymi z siedliskami borowymi. Tutejsze lasy stwarzają bardzo dobre warunki do rekreacji oraz łowiectwa. Bogate runo leśne przyciąga amatorów leśnych zbiorów. Panująca powszechnie cisza i spokój oraz czyste powietrze zapewniają doskonały wypoczynek. Sprzyja to wypoczynkowi, turystyce i rozwojowi lokalnego biznesu.
Bogata historia Gminy Lipnica związana jest ściśle z obroną polskiej tradycji przez ludność kaszubską. Na uwagę zasługuje fakt udziału oddziału chłopów kaszubskich z okolic Brzeźna Szlacheckiego pod dowództwem Teodora Andrzeja Grabowskiego razem z wojskami króla Jana III Sobieskiego w bitwie przeciw wojskom tureckim pod Wiedniem w 1683 roku. Po zawarciu pokoju toruńskiego w 1466 r. pomiędzy Polską a Krzyżakami tereny dzisiejszej gminy Lipnica weszły w skład ziemi człuchowskiej, w latach 1772-1920 znajdowały się pod zaborem pruskim. Ważnym faktem historycznym jest walka o polską granicę i przyłączenie do Polski, gdy Ojczyzna odradzała się z półtorawiecznej niewoli.
To właśnie w okolicach Borowego Młyna, nad jeziorem Gwiazda Duża, Kaszubi w 1920 roku przesunęli granicę Polski na zachód. II wojna światowa to ponury okres w dziejach Gochów. Już we wrześniu 1939 r. część inteligencji zapłaciła najwyższa cenę. Dopiero podczas odwrotu wojsk hitlerowskich nastąpiły poważne zniszczenia materialne. To tu rozegrała się druga co do wielkości bitwa pancerna na terenie Polski. Hitlerowców ostatecznie wyparto 3 marca 1945 roku. Ciała poległych żołnierzy zostały pochowane na cmentarzu wojennym w miejscowości Upiłka.

Lipnica – ciekawe miejsca w okolicy, co warto zobaczyć

  • Rezerwat faunistyczny „Ostrów Trzebielski”
  • 150-letni jałowiec w Kiedrowicach
  • Jeziora: Kiedrowickie, Gwiazda, Wiejskie, Borzyszkowskie, Kamieniczno, Brzezinek Duży, Brzezinek Mały, Kielskie, Piaszno, Księże

Zdjęcia Tartak w Hamer Młynie

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty

ZObacz również