Kaszuby Brodnica Górna

Brodnica Górna

by szczypior
516 views
Brodnica Górna

Brodnica Górna – atrakcje turystyczne.

Brodnica Górna, również znana jako Górnô Brodnica, to miejscowość położona na zachodnim brzegu jeziora Wielkie Brodno w Polsce. Jest znana ze swojego wspaniałego punktu widokowego na Złotej Górze, który znajduje się tuż przy Drodze Kaszubskiej. Wzniesienie to ma wysokość 235 m n.p.m., a z platformy widokowej można podziwiać piękną panoramę okolicy.

W pobliżu platformy widokowej znajduje się pomnik Bojowników Ruchu Oporu, który upamiętnia mieszkańców regionu poległych w walce z okupantami podczas II wojny światowej. Inna atrakcją miejscowości jest nowoczesny amfiteatr w kształcie odwróconej łodzi. W amfiteatrze odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, takie jak coroczne Truskawkobranie – największa impreza plenerowa na Kaszubach, której historia sięga 1975 roku.

Kaszubska truskawka, znana jako kaszëbskô malëna, zdobyła europejski certyfikat Chronione Oznaczenie Geograficzne i jest uważana za najsmaczniejszą i najbardziej aromatyczną odmianę truskawki w Polsce. W 2020 roku nalewka z truskawki kaszubskiej została wpisana na listę produktów tradycyjnych.

Amfiteatr jest częścią Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu, które organizuje różne imprezy sportowe, w tym regaty żeglarskie. W miejscowości działa również stanica wodna i wypożyczalnia sprzętu pływającego, dzięki czemu turyści mogą korzystać z atrakcji wodnych jeziora Wielkie Brodno.

Co warto zobaczyć w Brodnicy Wielkiej i okolicy ?

 1. Kościół św. Marii Magdaleny – to piękna gotycka świątynia z XV wieku, z malowniczym wystrojem wnętrza.
 2. Wieża widokowa na Górze Chełmskiej – to 28-metrowa drewniana wieża, z której rozciąga się wspaniały widok na okolicę.
 3. Muzeum Brodnickie – to muzeum regionalne, w którym można poznać historię i kulturę Kaszub.
 4. Sanktuarium Maryjne w Sianowie – to piękna barokowa świątynia z XVII wieku, z malowniczym parkiem i fontannami.
 5. Jezioro Karsińskie – to duże, płytkie jezioro, otoczone lasami i łąkami. Można tu wypożyczyć sprzęt wodny i popływać kajakiem czy rowerem wodnym.
 6. Słowiński Park Narodowy – to unikalny w skali europejskiej obszar ruchomych wydm, leśnych jezior i torfowisk.
 7. Muzeum Kolei Wąskotorowej – to muzeum, w którym można zobaczyć zabytkowe parowozy i wagony, oraz przejechać się koleją wąskotorową przez piękne krajobrazy Kaszub.
 8. Muzeum Regionalne w Kościerzynie – to muzeum, w którym można poznać historię i kulturę Kaszub, a także zobaczyć wystawy sztuki współczesnej.
 9. Katedra w Pelplinie – to zabytkowa katedra z XIII wieku, z pięknymi witrażami, rzeźbami i malowidłami.
 10. Park Krajobrazowy Dolina Słupi – to obszar o unikalnej przyrodzie, z licznymi wąwozami, skałami i malowniczymi krajobrazami.
 11. Wieś Chmielno – to malownicza wieś kaszubska, słynąca z ręcznie malowanych kufli i ceramiki.
 12. Pałac w Bytowie – to zabytkowy pałac z XIX wieku, otoczony pięknym parkiem.
 13. Jezioro Wdzydze – to duże jezioro, które oferuje liczne atrakcje wodne, takie jak kajakarstwo, windsurfing czy pływanie łodzią.
 14. Wieś Wdzydze Kiszewskie – to urocza wieś kaszubska, słynąca z tradycyjnych wyrobów garncarskich oraz z pięknego parku pałacowego.

Zdjęcia Brodnica Górna

Brodnica Górna

Brodnica Górna

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

ZObacz również