Miasta Białogard

Białogard

by szczypior
1k views

Białogard atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

Białogard to średniej wielkości miasto województwa zachodniopomorskiego liczące niespełna 24 tys. mieszkańców. Miasto położone jest na obszarze Równiny Białogardzkiej, pomiędzy bardzo atrakcyjnymi krainami geograficznymi: Pobrzeżem Słowińskim i Pojezierzem Drawskim.

Atrakcje w okolicy

Zabytki

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Wzniesiony w początku XIV w. w okresie budowy murów miejskich. Murowany z cegły o układzie wendyjskim, na fundamencie kamiennym. Wielokrotnie trawiony przez liczne pożary (1506, 1517, 1677 r.).

Brama Wysoka (Połczyńska)
Brama Wysoka (Połczyńska) wybudowana łącznie z murami miejskimi w początkach XIV w. Murowana z cegły na kamiennej podstawie fundamentowej. Budowla dwukondygnacyjna, oparta na planie prostokąta, z przejazdem ostrołukowym.

Mury obronne

Jedynym zachowanym dokumentem mogącym przedstawić w całości pierwotny kształt murów miejskich jest plan Ackermann’a sporządzony w sierpniu 1765 roku po wielkim pożarze centrum miasta, który miał miejsce 13 i 14 lipca 1765 r.

Stary Ratusz

Budynek Starego Ratusza jest klasyczną kamienicą kupiecką wzniesioną w 1827 r. Jego budowniczy – kupiec Jacobi odbudował cały zachodni kwartał rynku po pożarze tej części miasta w 1826 r.

Kościół pw. św. Jerzego

Wybudowany około XIV w. prawdopodobnie na fundamentach świątyni pogańskiej. Pierwotnie w miejscu obecnego kościoła znajdowała się kaplica i dom trędowatych, umieszczane zwyczajowo poza murami miasta.

 

Zdjęcia Białogard

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce