Baszta Baszta Panieńska w Szczecinie

Baszta Panieńska w Szczecinie

Baszta Panieńska w Szczecinie

by szczypior
195 views
Baszta Panieńska w Szczecinie

Baszta Panieńska – Zabytkowy Głos Szczecińskiej Historii

Baszta Panieńska, ostatni świadek historycznych obwarowań miejskich Szczecina, jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Ta unikalna budowla, przetrwała próbę czasu, stając się nieocenionym skarbem miasta.

Zarys Historyczny Baszty Panieńskiej

Historia Baszty sięga 1121 roku, kiedy to Bolesław Krzywousty podporządkował sobie Szczecin, a książę pomorski Warcisław I musiał zacząć płacić daninę i przyjąć chrześcijaństwo. Baszta uniknęła zburzenia, stając się gospodarczym budynkiem na początku XIX wieku.

Pierwsza Misja Chrystianizacyjna i jej Niewykorzystany Potencjał

W 1122 roku miała miejsce pierwsza misja chrystianizacyjna, prowadzona przez pustelnika Bernarda Hiszpana. Jego osobliwe podejście i gloryfikacja ubóstwa doprowadziły do fiaska misji, ponieważ mieszkańcy potężnego i bogatego Wolina uznali go za szaleńca, wyśmiewali go, a następnie pobili i wyrzucili z miasta.

Przywileje i Rozwój Szczecina

W 1243 roku Barnim I Dobry nadał Szczecinowi przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim, regulujący organizację samorządu i rozwój obszarów miejskich. W 1570 roku podpisano pokój w Szczecinie, kończąc trwającą od 1563 roku I wojnę północną.

Baszta Panieńska a Traktat Westfalski

Traktat westfalski z 1648 roku umocnił panowanie Szwedów na Pomorzu, przekazując im Szczecin i Rugię. Ta zabytkowa baszta była świadkiem tych historycznych wydarzeń.

Mroczne Czasy w Historii Szczecina

1938 roku nazistowskie Niemcy zorganizowały akcję zwaną “nocą kryształową”, pogromy ludności żydowskiej. Baszta Panieńska, choć dotknięta przez te mroczne czasy, przetrwała.

Rekonstrukcja Baszty Panieńskiej

Baszta Panieńska, mimo znacznego zniszczenia podczas bombardowań aliantów w 1944 roku, została odbudowana w latach 60. XX wieku. Stoi dumnie jako cenny zabytek średniowiecznej architektury obronnej i jeden z głównych symboli miasta.

Zaproszenie do Odkrycia Baszty Panieńskiej

Zachęcamy do odwiedzenia Baszty Panieńskiej, zlokalizowanej przy ulicy Panieńskiej 47 w centrum Szczecina. Można do niej dotrzeć idąc na wschód od Zamku Książąt Pomorskich lub zmierzając na południe od strony Wałów Chrobrego. Choć wnętrze zabytku nie jest udostępnione dla zwiedzających, sama budowla i jej historia są fascynujące.

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty

ZObacz również