Kościół św.św. Piotra i Pawła w Szczecinie

by szczypior
184 views
Kościół św.św. Piotra i Pawła w Szczecinie

Kościół św.św. Piotra i Pawła: Klejnot 900-letniej historii Szczecina

Zanurzmy się w historię i misterną architekturę Kościoła św.św. Piotra i Pawła, którego początki sięgają prawie 900 lat wstecz, co czyni go jednym z najstarszych pomników chrystianizacji Ottona z Bambergu na tym obszarze.

Początki Kościoła: Pierwsza drewniana świątynia

Kościół św.św. Piotra i Pawła po raz pierwszy pojawił się w Szczecinie w roku 1124. Była to wówczas drewniana konstrukcja, która niestety nie przetrwała najazdu Duńczyków i spłonęła pięć lat później. Odbudowę kościoła rozpoczęto dopiero w roku 1237.

Odbudowa i rozwój: Świątynia umocniona cegłami

Podczas odbudowy, starano się wzmocnić kościół za pomocą cegły. Równocześnie, zdecydowano się na zwiększenie obsady duchownych i poszerzenie terytorium parafii, do której dołączono okoliczne wsie wokół Szczecina.

Dekoracje zewnętrzne kościoła: Maszkarony

Cechą charakterystyczną dzisiejszego wyglądu kościoła są motywy dekoracyjne zewnętrznych ścian – tzw. maszkarony. Przedstawiają one twarze prawdziwych mieszkańców średniowiecznego miasta i powstały w roku 1425. Przez wieki przetrwały do dzisiaj, stanowiąc wyjątkowy element tej świątyni.

Zniszczenia i odbudowy: Próby przetrwania

Wojna trzydziestoletnia przyniosła kolejne zniszczenia dla Kościoła św.św. Piotra i Pawła. Wojska niemieckie przekształciły kościół w twierdzę obronną, połączoną okopami z pobliskim zamkiem. Oblężenie Szczecina przez Szwedów w 1677 roku zniszczyło wiele elementów kościoła, ale dzięki determinacji wiernych, świątynia została odbudowana na przełomie XVII i XVIII stulecia.

Ostatnia przerwa w kulcie sakralnym: Kościół jako szpital polowy

Podczas wojny siedmioletniej (1756–63), kościół został przekształcony w szpital polowy. Mimo to, zdołał uniknąć zniszczeń, które dotknęły inne zabytki, takie jak bazylika św. Jakuba, podczas II wojny światowej.

Dzisiejszy kościół: Polskokatolicki klejnot Szczecina

Dzisiaj, Kościół św.św. Piotra i Pawła należy do Kościoła polskokatolickiego, który nie podlega jurysdykcji Watykanu, dopuszcza spowiedź powszechną u dorosłych, a także pozostawia duchownym wolną rękę w sprawie celibatu.

Obecnie stanowi on nie tylko symbol historii Szczecina, ale także ważne miejsce kultu dla wielu mieszkańców. Odwiedzający mogą podziwiać jego piękno z wieży Zamku Książąt Pomorskich, skąd roztacza się wspaniały widok na ten zabytek.

Kościół św.św. Piotra i Pawła w Szczecinie
Kościół św.św. Piotra i Pawła w Szczecinie

O nas

Niesamowite Pomorze. Atrakcje turystyczne na pomorzu. Pomorze to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Polsce. 

Zobacz również: Pogoda w Polsce

popularne posty

ZObacz również